Szlak Latarni Morskich

Latarnie morskie są jednym z charakterystycznych elementów nadmorskiego krajobrazu. Ich rola jest ogromna – mają zapewniać bezpieczeństwo osobom pływającym po morzu oraz wskazywać im drogę do portu. Są też zazwyczaj pięknymi i fascynującymi budowlami, często o ogromnej  wartości zabytkowej. Ci turyści, którzy planują na wakacje nad morzem, w swych wakacyjnych planach powinni koniecznie znaleźć czas na wędrówkę Szlakiem Latarni Morskich.

Szlak Latarni Morskich prowadzi przez najciekawsze tereny Pobrzeża Południowobałtyckiego. Łącznie długość tego szlaku wynosi aż 500 km, a jego pokonanie zabiera minimum 5 dni. Można jednak przemierzyć tylko jeden z wybranych odcinków lub skorzystać z możliwości wybranych, najpiękniejszych latarni morskich. A jest ich nad polskim morzem sporo. Aż 16 z nich nadal działa i pełni swe zadania. Czynnymi latarniami mogą pochwalić się między innymi:

  • Krynica Morska,
  • Gdańsk,
  • Sopot,
  • Hel,
  • Ustka,
  • Kołobrzeg,
  • Niechorze.

Które z nich zasługują na szczególną uwagę?

Piękna latarnia morska znajduje się w Krynicy Morskiej. Jest to stosunkowo młoda latarnia. Wzniesiono ją w 1951 roku obok ruin swej poprzedniczki, którą Niemcy wysadzili w okresie II wojny światowej. Zwiedzanie tej budowli jest dziś obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki przybywającej do tej miejscowości. Mimo młodego wieku latarnia w Krynicy Morskiej nie jest najmłodszym obiektem tego typu w Polsce.

Najmłodsza budowla powstała w latach 80-tych XX wieku i można ją podziwiać w gdańskim Porcie Północnym. Może się też Gdańsk pochwalić bardziej wiekową latarnią z końca XIX wieku, która jest ozdobą Nowego Portu. Zdobi ją ośmioboczna galeria otoczona poręczami. W początkach XX wieku powstała latarnia w Sopocie. Turyści mogą tu wejść na taras widokowy i z góry podziwiać piękną okolicę. Również Hel może się poszczycić piękną latarnią, która – niestety – nie została udostępniona do zwiedzania.

Na Przylądku Rozewie znajduje się najpopularniejsza w Polsce latarnia morska. Już stare legendy głoszą, że w tym miejscu zawsze znajdowało się źródło światła, które miało wskazywać drogę żeglarzom. Pierwsza „profesjonalna” latarnia morska powstała tu jednak dopiero w 1822 roku. Podwyższona w latach 70-tych XX liczy dziś sobie ponad 32 m wysokości, zaś jej światło widoczne jest z odległości 48 kilometrów. Ma też latarnia wyjątkowego patrona – Stefana Żeromskiego, który miał być częstym gościem nad Bałtykiem, zaś okolice latarni upodobał sobie wyjątkowo. Inną atrakcją związaną z tą latarnią jest mieszcząca się w jej wnętrzu placówka muzealna. To jedyne w Polsce Muzeum Latarnictwa z ciekawym zbiorem miniatur latarni morskich.

Równie ciekawa jest latarnia morska w Ustce, która powstała w 1871 roku, której galeria jest jednym z najpopularniejszych w tej okolicy punktem widokowym. W Darłowie znajduje się kolejny ciekawy obiekt – niepozorna latarnia morska o ciekawej architekturze. We wsi Gąski zaś można ujrzeć jedną z najwyższych latarni w Polsce, która swą wysokością przekracza 50 m. Jedną z najpiękniejszych jest zaś latarnia w Niechorzu, która powstała w latach 60-tych XIX wieku na stromym klifie i miała wskazywać statkom drogę do portu w Świnoujściu.

W samym Świnoujściu również można podziwiać taką budowlę. To najwyższa (65 m), a zarazem jedna z najpiękniejszych latarni morskich na polskim wybrzeżu. Powstała w połowie XIX wieku. Ci, którzy chcą wejść na jej galerię widokową, muszą pokonać ponad 300 schodów. Warto zdobyć się na taki wysiłek, gdyż panorama roztaczająca się z tego miejsca należy do najpiękniejszych nad polskim morzem.