Śladem Wrocławskich Krasnali
fot.

Śladem Wrocławskich Krasnali

Jedną z niesamowitych atrakcji Wrocławia są krasnale. Małe ludki pojawiają się w całym mieście, ozdabiając je i przyciągając turystów. Jest ich dużo, ta liczba ciągle się zmienia, jednak coraz bardziej zbliża się do 300.

To nie są klasyczne, nudne rzeźby. Każdy skrzacik jest inny, od zwykłych po najbardziej kreatywne. Może i są zrobione z kamienia, jednak każdy ma indywidualny charakter!

Krasnale pojawiają się już od dawna, skąd się wzięły i dlaczego wybrały właśnie Wrocław? Nie wiadomo… Jedyne, co można bezsprzecznie ustalić, to datę pojawienia się pierwszych dwóch delikwentów. Stało się to w pewną letnią noc, dokładnie z 30 na 31 sierpnia 1982 roku. Jeden z nich zamieszkał na transformatorze w Sępolnie, drugi postanowił osiedlić się na jednym z bloków Biskupina.

Krasnali przybywało, rozsiały się po całym mieście tworząc trzystuosobową rodzinę, która posiada nawet swojego przywódcę – wielkiego (jak na skrzata) Papę Krasnala, którego pomnik powstał na ulicy Świdnickiej w 2001 roku. Zaczęło się niewinnie, a dziś liczne stworki są symbolem miasta, który przyciąga coraz więcej osób chcących zobaczyć oryginalne ozdoby. Każdy posążek ma indywidualne cechy – to muzycy, koszykarze, jest nawet zakupoholik z wózkiem!

Mapa krasnali – znajdź je wszystkie!

Krasnale to nie tylko ciekawa atrakcja, która wpływa na oryginalny wygląd miasta, ale również sposób na spędzenie czasu. Wystarczy wejść na oficjalną stronę internetową – tam można zapoznać się ze szczegółami oraz zobaczyć mapę krasnali, na której zaznaczony jest każdy pojedynczy jegomość. To wspaniały pomysł na wyznaczenie trasy wędrówki, zahaczający o kolejne ciekawe stwory. Chcesz zobaczyć najoryginalniejsze czy może pragniesz odkryć wszystkie? Rozsiane są po całym Wrocławiu, większa część w centrum, inne na obrzeżach.

A jak to się dzieje, że ich liczba stale rośnie? Otóż każdy może zatroszczyć się o to, by konkretny krasnal postanowił znaleźć się na jego posesji. Wystarczy znaleźć dobrego rzeźbiarza, wymyślić konkretny wizerunek, najlepiej by pasował charakterem do zamawiającego. Później sprawa jest już banalnie prosta, wystarczy wysłać zgłoszenie, by nasz nowy przyjaciel pojawił się w bazie wszystkich krasnali.

Krasnale Wrocławskie rozsławiają miasto, przyciągając turystów. Aby zwiedzić atrakcje oraz podążyć śladem trzystu krasnali, nie wystarczy nam jeden dzień. Warto zainteresować się ofertą noclegową. Luksusowe apartamenty we Wrocławiu to pomysł dla tych, którzy preferują spokój i bezpieczeństwo oraz doskonałe standardy mieszkaniowe. Pokój lub dwa z łazienką i kuchnią zapewniają wygodę, co nie jest takie pewne, jeśli wybieramy tańsze opcje. Jednak wszystko zależy od naszych predyspozycji oraz oczywiście celu podróży. Szczególnie ważny jest wybór lokalizacji. Gdy chcemy zwiedzić miejsca znajdujące się w centrum, najlepiej będzie znaleźć niedalekie lokum. Być może zapłacimy więcej, jednak ta różnica zwróci się, gdy nie będziemy musieli tracić na dojazd, który może być naprawdę problematyczny, szczególnie w godzinach szczytu. To niepotrzebne marnowanie czasu, a przecież można wykorzystać go na atrakcje oferowane przez Wrocław.