Tatry
fot. szlaki24.pl

Śladami Janosika

Podążając śladami znanego rozbójnika można dotrzeć do ciekawych miejscowości na terenie Tatr, Podhala oraz Pienin. Wszystkie obiekty te związane są z legendami o najsłynniejszym zbójniku naszych czasów – Janosiku. Szlak Janosikowy pozwala turystom lepiej poznać tę barwną postać oraz góralską kulturę. Trasa ta prowadzi z Chochołowa przez Zakopane, dalej przez tereny Podhala i Pienin aż na tereny Słowacji – do Czerwonego Klasztoru, który jest ostatnim punktem na szlaku.

Jakie atrakcje mogą spotkać turyści na tym szlaku?

Szlak Janosikowy rozpoczyna się w Chochołowie. Ta mała wieś w pobliżu Zakopanego i słowackiej granicy jest prawdziwym żywym skansenem. Tu można podziwiać wspaniałą architekturę ludową, tak typową dawniej na Podhalu. Następnym ważnym punktem na trasie jest zimowa stolica Polski – Zakopane. Tu koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Tatrzańskim, w którym nie brak eksponatów opowiadających o zbójnikach, ich obyczajach oraz o samej tradycji zbójowania. Dla miłośników Janosika taka wystawa to prawdziwa atrakcja. Warto też zajrzeć do Bukowiny Tatrzańskiej, która jest nie tylko ważnym ośrodkiem sportów zimowych, ale i kulturalnym. W tutejszym centrum sztuki ludowej nie brak obrazów malowanych na szkle, których głównym bohaterem jest właśnie Janosik.

Ważną miejscowością na szlaku jest Łopuszna, znana z pięknego drewnianego kościółka oraz dworku Tetmajerów. W jej pobliżu zaś znajduje się Dębno, a w nim – jeden z najcenniejszych gotyckich kościołów drewnianych nie tylko na terenie Podhala, ale w całej Polsce. Wzniesiony w XV wieku zachwyca swym wyposażeniem, cennymi zabytkami sztuki sakralnej oraz unikatową polichromią.

Dalej trasa prowadzi przez najbardziej znane ze wszystkich pienińskich miejscowości. To Czorsztyn z malowniczymi ruinami zamku oraz Niedzica, służąca dziś turystom jako jedna z najciekawszych w Polsce placówek muzealnych. A pomiędzy zamkami rozciąga się sztucznie utworzone na Dunajcu Jezioro Czorsztyńskie.

Dalej szlak wiedzie do malowniczego miasteczka. To Krościenko nad Dunajcem, w którym mieści się dyrekcja i muzeum Pienińskiego Parku Narodowego. To maleńkie uzdrowisko leżące na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego zachwyca również są zabytkową, małomiasteczkową architekturą. Ze skromnym, cichym i spokojnym Krościenkiem konkuruje zaś pobliska Szczawnica, która swą karierę zrobiła dzięki źródłom. Tu również można podziwiać zabytkową zabudowę – tak typową dla słynnych w XIX stuleciu uzdrowisk.

Szczawnica jest ostatnią polską miejscowością na Szlaku Janosikowym. W Szczawnicy – Leśnicy szlak przekracza granicę i prowadzi do dobrze znanego miejsca na terenie Słowacji. To Czerwony Klasztor. Miejscowość ta swą nazwę zawdzięcza znajdującym się tu zabudowaniom klasztornym, które swą historią sięgają XIV wieku.