Przewodnik po Warszawie
fot.

Przewodnik po Warszawie

Gdy zapytamy przechodniów na stołecznych ulicach, z czym kojarzy im się zwiedzanie Warszawy, jedno z pierwszych haseł, które usłyszymy w odpowiedzi będzie z pewnością brzmiało: Zamek Królewski. Zabytek ten cieszy się wielką i zasłużoną sławą nawet wśród najmłodszych – szkoły często organizują wycieczki właśnie na Zamek. Bez wątpienia jest on jedną z wizytówek stolicy, choć oczywiście nie jedyną! Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik po Warszawie :)

Zamek Królewski

Służył pierwotnie jako rezydencja książąt mazowieckich. W późniejszych wiekach zyskał barokowo-klasycystyczny charakter. W 1944 roku Zamek Królewski został prawie całkowicie zniszczony, odbudowę głównej bryły ukończono w 1984 roku. Obecnie zwiedzanie Warszawy bez wizyty na Zamku trudno uznać za kompletne! Funkcjonująca w rezydencji królewskiej Agencja Przewodnicka oferuje  zwiedzanie z przewodnikiem m.in. trasy „zamkowej”. W programie Apartamenty Wielki i Królewski, Galeria Czterech Pór Roku, Nowa Izba Poselska, Sala Senatorska, Pokoje Matejkowskie i Wielka Antyszambra. Najbardziej znanym i budzącym najwięcej emocji punktem na trasie jest Sala Tronowa. W projektowaniu jej wystroju wzięło udział wielu artystów. Materiały, których użyto do jej wykończenia pochodzą m.in. z Włoch i z Francji. Tym, którzy cenią sobie chodzenie własnymi ścieżkami, polecamy „trasę niedzielną”. Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika i kończy się podziwianiem wystawy pt. „Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie”.

Stadion PGE Narodowy

Obiektem o niezwykle barwnej historii jest PGE Narodowy, dawniej nazywany Stadionem Narodowym. Został wybudowany w 2012 roku w miejscu Stadionu Dziesięciolecia – wielkiego targowiska „Jarmark Europa”, które zainicjowano na stadionie piłkarsko-lekkoatletycznym. Początkowo miał służyć jedynie wydarzeniom sportowym, jednak po zakończeniu Euro 2012, organizowano na nim różne wydarzenia związane z rozrywką, kulturą i polityką m.in. koncerty, wyścigi i szczyt NATO. PGE Narodowy w swojej ofercie ma również wycieczki po terenie obiektu m.in. „trasą piłkarza” lub „trasą historyczną”. Na terenie stadionu znajduje się również udostępniany zwiedzającym punkt widokowy.

Łazienki Królewskie

Nasz przewodnik po Warszawie nie mógłby nie uwzględniać zespołu pałacowo-parkowego w Łazienkach Królewskich. Pierwszy budynek Łaźni (przebudowany później Pałac na Wyspie) powstał w XVII wieku z inicjatywy Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, ówczesnego właściciela terenu. Powstanie w XVIII stuleciu całego zespołu wspaniałych klasycystycznych budowli pałacowo-willowych, które w tej chwili możemy podziwiać w Łazienkach, to zasługa króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Łazienki mają swoje miejsce w sercach warszawiaków, a zwiedzających stolicę turystów wprawiają w zachwyt. Zlokalizowane w malowniczym ogrodzie budowle gościły wielu polskich władców i wybitnych polityków, m. in. księcia Józefa Poniatowskiego czy króla Francji Ludwika XVIII. Podczas zwiedzania Warszawy z przewodnikiem możemy odwiedzić: Pałac na Wyspie, Teatr Królewski i Starą Oranżerię, Pałac Myślewicki, Biały Domek, Podchorążówkę, Pawilony i Amfiteatr. Dodatkowo od 15 maja do 25 września o 12:00 i o 16:00 pod Pomnikiem Chopina odbywają się recitale nazywane „letnimi koncertami na świeżym powietrzu” -  wstęp jest wolny.

Pałac Kultury i Nauki

Jest jednym z miejsc, przy którym zatrzyma się każdy przewodnik po Warszawie, po prostu nie można go ominąć. Budynek powstał w 1955 roku i ma 237 metrów wysokości. Pomimo licznych kontrowersji z nim związanych, bez wątpienia jest jedną z wizytówek stolicy. Jest również najwyższym budynkiem w Polsce. Z tarasu widokowego na 30 piętrze obejrzeć można przepiękną panoramę Warszawy. Obecnie PKiN służy również jako siedziba wielu firm oraz obiekt kulturalno-naukowy. Przestrzeń Pałacu zagospodarowano, umieszczając tu m.in. teatr, kino oraz uczelnię wyższą. Jednym z najważniejszych pomieszczeń PKiN jest Sala Kongresowa rozsławiona dzięki koncertowi The Rolling Stones w 1967. Dziś również odbywają się tu koncerty i kongresy firmowe, sala może pomieścić aż 2880 uczestników.

Przewodnik po Warszawie – rzeczywistość niewidomych

Zwiedzanie z przewodnikiem to wielka przyjemność, ale nie wymagająca szczególnego wysiłku. Zastanawialiście się Państwo kiedyś, jak odbierają zwiedzanie niewidomi. W jaki sposób odbierają i poznają nową rzeczywistość? Pomysłodawcy „Niewidzialnej wystawy” postanowili nam to uświadomić i stworzyli wyjątkową wystawę – przewodnik po Warszawie. Zwiedzanie rozpoczyna się wejściem do całkowicie ciemnego pokoju, w którym nie widzimy nawet czubka własnego nosa. Dzięki temu każdy z nas może zmierzyć się z przejściem m.in. przez ruchliwą ulicę, most i spróbować przejść po muzeum oglądając eksponaty jedynie poprzez dotyk, oczywiście z przewodnikiem, który dba o bezpieczeństwo zwiedzających. Pomaga to ludziom widzącym i dostrzeżeniu potrzeb i problemów osób niewidomych. Po zakończeniu spaceru zdajemy sobie sprawę, że poruszanie się po mieście bez pomocy zmysłu wzroku, to niełatwa sprawa. Nawet na koniec trasa nie zostaje oświetlona, przez co pozostaje niedosyt, ale z drugiej strony uczestnicy zdani są na własną wyobraźnię, podobnie jak osoby niewidome.

Zaprezentowaliśmy jedynie kilka pomysłów na zwiedzanie stolicy. Znacznie więcej znajdą ich Państwo na: Przewodnik po Warszawie.