Czerwony szlak w Bieszczadach
fot. szlaki24.pl

Popularne szlaki turystyczne w Bieszczadach

Bieszczady są pasmem górskim leżącym w zachodniej części Beskidów Wschodnich. Najdokładniej należy je umiejscowić między dwiema przełęczami: Przełęczą Łupkowską, leżącą na wysokości 640m n.p.m. a Przełączą Wyszkowską, znajdującą się na wysokości 933 m n.p.m. Cały łańcuch bieszczadzki dzieli się na Bieszczady Zachodnie, znajdujące się po polskiej oraz słowackiej stronie oraz Bieszczady Wschodnie, leżące na terenie Ukrainy. W tym też kraju znajduje się najwyższy szczyt tych gór, a mianowicie Pikuj, mierzący aż 1405 m n.p.m. Po polskiej stronie najwyższym szczytem jest Tarnica, o wysokości 1346 m n.p.m.

Szlaki turystyczne piesze biegnące po terytorium Bieszczadów są dość długie. Na przejście wielu z nich poświęcić należy cały dzień. Wynika to jednak z faktu rozległości terytorialnej pasma Bieszczadów. Bywają również szlaki o wysokim stopniu trudności, których przejście dla niewykwalifikowanego turysty może stanowić dość dużą przeszkodę. Nieczęsto natomiast można zaplanować trasę pętlową, która pozwala rozpocząć i zakończyć wędrówkę w tym samym miejscu, jednocześnie nie przechodząc dwukrotnie tego samego szlaku.

Jednym z częściej wybieranych pieszych szlaków turystycznych w Bieszczadach jest trasa wiodąca od Cisnej do Smereka, przez Jasło oraz Fereczatę. Na przebycie tej trasy należy poświęcić od 6 do 7 godzin, spędzonych na wędrówce w przepięknym otoczeniu flory bieszczadzkiej. Nie jest to trasa trudna, stanowi natomiast niezwykłą atrakcję widokową. Najlepiej zatrzymać się w miejscach gdzie doskonale widoczne są Jasło oraz Fereczata. Na tej trasie spotkać można również pozostałości historycznej oraz kulturalnej działalności człowieka. Pod szczytem Jasła zwiedzić można okopy pochodzące z I wojny światowej. Natomiast po zejściu do Smereka dostrzec można miejsce po starej, prawosławnej cerkwi oraz cmentarz.

Kolejnym wartym przebycia szlakiem jest trasa wiodąca od Przełęczy nad Berehami, przez Połoninę Wetlińską do Smereka. Trasa ta, podobnie jak poprzednia jest możliwa do przejścia w ciągu 6 do 7 godzin. W sezonie turystycznym trasa ta jest dość często wybierana przez turystów, a w związku z tym dość ruchliwa. Im jednak dalej i wyżej tym mniej na swojej trasie spotkać można ludzi, a widoki stają się coraz piękniejsze. Szlak jest o tyle atrakcyjny, że wiedzie przez rzekę Wetliną, przez którą należy przejść zbaczając lekko ze szlaku na nowo wybudowany most.