Pogorzelica i okolice

Jeśli chcecie miło i ciekawie spędzić kilka dni, to polecam wybrzeże zachodnie naszego kraju, a szczególnie małą miejscowość jaką jest Pogorzelica i jej okolice. Jadąc do Pogorzelicy można zwiedzić okoliczne miejscowości tj. Pobierowo, Trzęsacz, Niechorze, Rewal czy Pustkowo. Okolica ta tętni życiem i dostarcza wielu atrakcji turystycznych.

Wiadomo, że najważniejsza atrakcja to piękne morze i piaszczyste plaże. Do plaży dochodzimy przez piękny sosnowy las. Spacer przez wysokie drzewa w promieniach słońca sprawi, że pobyt nad morzem dostarczy nam nowych doznań. Jak już wspomniałam swój niepowtarzalny mikroklimat Pogorzelica zawdzięcza przede wszystkim rosnącym na piaszczystych glebach lasom sosnowym. Oprócz tych pięknych leśnych widoków, wypływają z tego inne korzyści. Lasy sosnowe mają dobroczynny wpływ na układ oddechowy, a bliskość morza i duża zawartość jodu w powietrzu jeszcze wzmaga leczniczą moc sosny.

Kolejną przyrodniczą atrakcją jest jezioro "Liwia Łuża", które znajduje się częściowo w Niechorzu oraz w Pogorzelicy. Łączy je z morzem kanał "Liwka", który jest jednocześnie naturalną granicą między Niechorzem a Pogorzelicą. Kiedyś jezioro służyło turystom, którzy chętnie pływali kajakami oraz łodziami. Dziś Liwia jest rezerwatem ptactwa wodnego.

Dużą atrakcją turystyczną jest możliwość przejażdżki kolejką wąskotorową "Ciuchcia - Retro - Expres" wyjeżdża rano z Gryfic i przez cały dzień kursuje przez miejscowości: Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica. Ciuchcia jeździ od czerwca do września kilka razy dziennie, a zabytkowy parowóz Parys jeździ w każdą Niedzielę. Poza sezonem cały tabor można zobaczyć w Muzeum Kolei Wąskotorowych w Gryficach. Trasa ciągnie się wśród malowniczych lasów, łąk i pól. Taka podróż to niezapomniana przygoda.

Będąc na wybrzeżu rewalskim mamy możliwość zobaczyć te piękne okolice z lotu ptaka. Lotnisko mieści się przy drodze dojazdowej do Niechorza. Cena przelotu za osobę wynosi ok 50 zł. Naprawdę warto! Przez Wybrzeże Rewalskie prowadzą 2 szlaki turystyczne koloru czerwonego "Szlak Nadmorski Błękitny" wzdłuż całego polskiego wybrzeża oraz niebieski z Niechorza przez Pobierowo do Dreżewa. Można te szlaki przejść pieszo lub wybrać się na wycieczkę rowerową. W pobliżu Pogorzelicy jest mnóstwo atrakcji. W Niechorzu jest przepiękna latarnia morska, z której można podziwiać morskie widoczki i zrobić mnóstwo ciekawych zdjęć.

Warto również zobaczyć Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu, gdzie w sezonie letnim można podziwiać wystawę żywych ryb w akwariach, a także stałe ekspozycje poświęcone rybołówstwu morskiemu.

Nie można będąc w tej okolicy zwiedzić Trzęsacza, gdzie podziwiamy ruiny kościoła na klifie. Jest to ostatnia już ściana kościoła pochłanianego przez morze, a ostatnia msza odbyła się tu na przełomie XVIII/XIX wieku. W centrum miejscowości w zabytkowym parku znajduje się Pałac Trzęsacz, który warto zwiedzić.

Ogólnie cała okolica położona jest wśród sosnowych lasów, które oddzielają piaszczyste plaże od domków letniskowych. Na plaży również nie można się nudzić, a szczególnie w Pobierowie, gdzie organizowana jest Akademia Słońca. Organizowane są zawody, aerobik i sporty wodne. W Pustkowie natomiast można zaszaleć na korcie tenisowym, a w Łukęcinie spróbować sił w golfie. Pole oferuje 9-dołków o różnym stopniu trudności, 20 stanowisk driving range i putting green. Pole oferuje również Mini-Golf, Bar i Grill, który zapewni rozrywkę dla całej rodziny. w Każdej miejscowości jest mnóstwo kawiarenek, barów, dyskotek i sklepików z pamiątkami. Wieczorami po prostu nie da się tu nudzić!

Jak widać naprawdę warto zawitać w te strony, a ja spędziłam tu cudowne tygodniowe wakacje. Serdecznie polecam!