Piesze szlaki turystyczne w Dolinie Strugu
fot.

Piesze szlaki turystyczne w Dolinie Strugu

Ciepłe, jesienne dni zachęcają do korzystania z ostatnich promieni słońca i do długich, pieszych wycieczek. Szlaki turystyczne na terenie Doliny Strugu są idealnym wyborem na pieszą wędrówkę. Niesamowite krajobrazy, rezerwaty i rześkie powietrze znakomicie poprawiają nastrój i pozwalają oderwać się od codziennego stresu. Jakie szlaki turystyczne przebiegają przez Dolinę Strugu?

Szlak żółty: Łany Matysowskie – Tyczyn

Żółty szlak turystyczny zaczyna się w Łanach Matysowskich. Prowadzi przez malownicze parowy, które przez lata przybierały swój obecny kształt na skutek erozji, oraz przez Duży Las, który jesienią zachwyca mnogością barw. Na szlaku znajduje się wzniesienie, z którego rozciąga się widok na Królkę z kampusem WSIiZ oraz Łany Matysowskie. Trasa kończy się w Tyczynie, do którego dotrze się, jeśli pokieruje się żółtym szlakiem wzdłuż rzeki Strug. Trasa jest prosta – aby ją pokonać wystarczą 3,5-4 godziny. Wysoka sprawność fizyczna jest niewymagana.

Szlak żółty i czarny: Tyczyn – Błażowa

Wędrówka rozpoczyna się w Tyczynie. Z miasta wychodzi się do pnącego się w górę wąwozu. Po odwróceniu się plecami widzi się panoramę Tyczyna, a w oddali – Rzeszowa. Dalej mija się zakłady Herman i piękne zagajniki. Po wejściu do nich, kieruje się na szlak czarny, z którego nie schodzi się aż do Błażowa. Wędrując szeroką, leśną drogą, mija się dwie kapliczki i podziwia widok na wzgórza leżące wokół Borka Starego. Niewiele dalej mija się rezerwaty Mójka i Wilcze. Następnie natrafia się na Skansen Augustyna Rybki, zabytkową kaplicę mszalną i schodzi się do Błażowej. Trasa jest nieco bardziej wymagająca, jednak przyjazna również dla osób o niższej sprawności. Aby ją pokonać, powinno się zarezerwować około 5 godzin.

Szlak czarny: Dylągówka – Hyżne

Jest to krótka trasa, idealna na popołudniowy spacer. Prowadzi głównie przez las i gwarantuje liczne walory krajoznawcze i przyrodnicze. Polecana dla osób, które nie mają czasu na dłuższą wędrówkę, ale chcą odpocząć w zupełnej ciszy. Czas przejścia trasy to około 1-1,5 godziny, a jej długość całkowita to 5 km.

Szlak żółty: Przylasek – Św. Roch

Trasa jest częścią szlaku Dookoła Rzeszowa, którego fragment, liczący 13 km, przebiega przez Dolinę Strugu. Biegnie przez las, w którym można przyjrzeć się źródełku z kapliczką o nazwie Studzionka. Jego dalsza część wiedzie przez Tyczyn, a następnie przebiega przez niewielkie laski, z których dociera się do wzniesienia leżącego pomiędzy Matysówką a Kielnarową. Szlak traktuje się jako nizinny, choć znajduje się na nim najwyższy w okolicy punkt widokowy, mający 347 m n.p.m. Czas przejścia szlaku waha się w granicach od 4,5 do 5 godzin. Trasa zajmie nieco więcej czasu, jeśli zwiedzi się po drodze Tyczyn.

Szlak niebieski: Rzeszów – Grzegorzówka

Trasa rozpoczyna się w Łanach Bielskich, z których kieruje się na wzgórze. Ze wzniesienia roztacza się widok na Dolinę Strugu, Tyczyn, Kielnarową i kompleks leśny nad Budziwojem. Dalej napotyka się na dolinę rzeki Chmielnik. Szlak wiedzie dalej przez Tyczyn, Chmielnik, Hyżne i przysiółki: Jarząbki, Nową Wieść i Borówki, gdzie wchodzi się na najwyższe wzniesienie na trasie (385 m n.p.m.). Po drodze warto obejrzeć kościół parafialny i dawny dwór z pozostałościami parku w Hyżnem. Szlak dalej prowadzi przez dolinę Mleczki, Jawornik Polski aż do Grzegorzówki. Szlak jest polecany dla wprawnych piechurów, gdyż jego całkowita długość wynosi około 40 km. Środkowy odcinek szlaku prowadzi przez asfaltową drogę, dzięki czemu osoby wędrujące z dziećmi w wózkach lub poruszające się na wózkach inwalidzkich również mogą pokonać fragment trasy. Przejście całego szlaku zajmuje 7-8 godzin.

Tekst opracowano na podstawie: www.portal.strug.net/turystyka/