Klasycystyczny pałac w Trzebiatowie
fot. By JDavid (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Perełki architektury na terenie Pomorza Zachodniego

Ci turyści, którzy planują spędzić wakacje na terenie Pomorza Zachodniego, z pewnością w czasie swych podróży odwiedzą niejedną ciekawą miejscowość na tym obszarze. W wielu miejscach będą mogli stanąć oko w oko z wyjątkową architekturą, która w tym miejscu może zachwycić swym bogactwem oraz oryginalnymi formami. Co warto o niej wiedzieć? Na jakie obiekty koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Z wizytą w średniowiecznym mieście

Na terenie Pomorza Zachodniego w okresie średniowiecza powstało wiele ważnych ośrodków miejskich, które dziś są doskonale znanymi punktami na krajoznawczej mapie Polski. W wielu z nich do dnia dzisiejszego zachował się średniowieczny układ urbanistyczny. Można go ujrzeć m.in. w Białogardzie oraz w Trzebiatowie.

Budownictwo o charakterze obronnym na Pomorzu Zachodnim

Na terenie Pomorza Zachodniego w wielu miejscach ujrzeć można wspaniałe budowle o obronnym charakterze. Najczęściej dostrzegane przez turystów są dawne bramy miejskie oraz pozostałości murów otaczających tereny średniowiecznych miast lokacyjnych. Podobnie jak zabytkowy, średniowieczny układ urbanistyczny, tak i pozostałości murów obronnych można do dnia dzisiejszego podziwiać w większości miast na terenie Pomorza. Ciekawe bramy miejskie ujrzeć można m.in. w Stawnie oraz w Darłowie, a fragmenty murów – w Koszalinie oraz w Białogardzie.

Zamki i pałace na Pomorzu

Wędrującym po terenach Pomorza Zachodniego turystom najbardziej atrakcyjnymi elementami tutejszej architektury wydają się średniowieczne zamki. Wiele z nich to budowle będące pamiątką po obecności Krzyżaków na tym terenie. Wiele ciekawych zamków zbudowali tu również książęta oraz biskupi, których budowle również prezentują się wspaniale.

Równie ciekawymi budowlami są dawne pałace oraz dwory. Powstawały one głównie na terenach wiejskich, a wiele z nich utrzymana jest w stylu tzw. prowincjonalnego baroku. Tu do najciekawszych budowli można zaliczyć neogotycki pałac w Podwilczu oraz neobarokowy dworek w Mierzęcinie.

Najpiękniejsze siedziby władz

W wielu miastach Pomorza zachodniego można podziwiać okazałe siedziby dawnych władz miejskich, czyli ratusze. Wiele z nich powstało w XIX wieku w miejscu poprzednich budowli, choć w czasie podróży po terenach Pomorza Zachodniego można ujrzeć i te, które powstały znacznie wcześniej. Pięknymi ratuszami mogą pochwalić się Kołobrzeg oraz Kamień Pomorski, a za perełki barokowej architektury uchodzą na tym terenie ratusze w Karlinie oraz w Darłowie.

Architektura sakralna Pomorza Zachodniego

Architektura sakralna na terenie Pomorza Zachodniego również ma swą specyfikę, jest też bardzo zróżnicowana. Z jednej strony można na tym obszarze ujrzeć wiele okazałych świątyń parafialnych, wśród których nie brak okazałych budowli z XIV stulecia. Z drugiej strony na terenach wiejskich można podziwiać skromne, a zarazem wyjątkowo piękne kościółki drewniane lub budowane z cegły, które pięknie wtapiają się w miejscowy krajobraz. Szczególnie cennymi zabytkami na Pomorzu są tutejsze kościółki ryglowe. Ciekawym zjawiskiem na terenie Pomorza Zachodniego są również niewielkie kaplice, zwane Kaplicami Grobu Świętego. Można je ujrzeć m.in. w Koszalinie oraz w Darłowie.