Widok na Czarny Staw pod Rysami oraz Morskie Oko ze szlaku na Rysy
fot. szlaki24.pl

Jeziora tatrzańskie - jeziora w Tatrach

Tatrzańskie góry stanowią najchętniej odwiedzany przez miłośników pieszych wędrówek i wspinaczki region naszego kraju. To najwyższe w Polsce pasmo górskie, należące do większego łańcucha zwanego Karpatami, zajmuje swą powierzchnią 785 km kwadratowych. Nie całe Tatry znajdują się po Polskiej stronie granicy. Spora część Tatr leży na terytorium Słowacji. Jest to region o tyle ciekawy pod względem turystycznym, iż charakteryzuje się różnorodnością zarówno pod względem topograficznym jak i bujnej roślinności i występującej tam fauny.

Charakterystyczną atrakcją, która niewątpliwie zachęca do przyjazdu w Tatry wielu turystów, są przepięknie wkomponowane w krajobraz gór jeziora. Jeziora tatrzańskie tradycyjnie określa się terminem „stawy”. Jest to nazwa używana nie tylko w mowie potocznej, określenia tego używa się od wielu lat także w publikacjach naukowych. Łańcuch górski Tatr jest niezmiernie bogaty w tego rodzaju skupiska wodne. Na jego terenie znajduje się blisko 200 stawów o bardzo różnej wielkości, a także rozmaitej dostępności dla przyjezdnych w góry turystów.

Największym powierzchniowo jeziorem tatrzańskim jest słynne Morskie Oko. Staw ten liczy sobie powierzchnie około 35 hektarów. Morskie Oko położone jest w dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów. Znajduje się ono na wysokości 1395 m n.p.m. Nad brzegiem stawu znajduje się jedno z tatrzańskich schronisk PTTK. To nazwane zostało imieniem Stanisława Staszica, który w roku 1805 badał Morskie Oko. Schronisko położone jest na wysokości 1405 m n.p.m. i stanowi jedno z najstarszych, a zarazem najpiękniejszych na terenie Tatr. Porównywalną do Morskiego Oka powierzchnię posiada inne jezioro nazwane Wielkim Stawem Polskim. Znajduje się ono na wysokości 1665 m n.p.m. w Dolinie Pięciu Stawów u zbocza masywu górskiego, Miedziane. Na terenie Tatr znajduje się również wiele niewielkich, często mniej dostępnych, ale równie urokliwych stawów. Należy do nich między innymi Zadni Mnichowy Stawek, którego powierzchnia wynosi zaledwie 0,04 hektara.

Większość stawów tatrzańskich jest pochodzenia polodowcowego. Znaczna ich część znajduje się w części Tatr Wschodnich. Najszerzej znanym stawem Tatr Zachodnich jest Smereczyński Staw. Po Słowackiej stronie Tatr zapoznać się można z jeziorami Wielki Staw Pińczowy, bądź Szczyrbskie Jezioro.