Gorce, Turbacz
fot. pixabay.com

Gorce - górska niedoceniona perełka

W Polsce w okresie wakacji letnich i ferii zimowych większość mieszkańców naszego kraju postanawiających spędzić swój urlop w ojczyźnie zazwyczaj wybiera kilka kierunków ucieczki. Są to głównie góry, morze, jeziora na Mazurach bądź w Wielkopolsce. Zajmę się tematem turystyki górskiej, ale nie na obszarze popularnych Tatr czy Sudetów, ale niedocenionych Gorców należących do Beskidu Zachodniego i zajmujących ok 530 km kwadratowych powierzchni z najwyższym szczytem – Turbacz 1315m n.p.m.

Skąd określenie niedocenione? Otóż góry, które zaraz zaprezentuję są zazwyczaj zapomniane przez turystów pędzących w owczym pędzie do Zakopanego, którzy pragną zobaczyć milion razy widzianą przez nich Dolinę Kościeliską czy Kasprowy Wierch i tym samym pochwalić się przed kolegami z pracy, że na urlopie byli w Zakopanem i nachodzili się po Tatrach. W tym artykule przestawię zalety niewielkich Gorców, gór które mają swój niepowtarzalny klimat.

U podnóża Gorców leży kilka miast z zapleczem turystycznym: Nowy Targ, Rabka Zdrój, Krościenko nad Dunajcem i wiele innych pomniejszych miejscowości. Góry te to idealna propozycja dla miłośników kolarstwa górskiego lub narciarstwa biegowego. Długie szlaki przecinające masywy górskie mają niekiedy po 30, 40 km długości a bywają dłuższe, które ciągną się przez kilka pasm górskich. Oprócz bogatej palety szlaków mamy do dyspozycji kilka schronisk m.in. na Maciejowej, Turbaczu, Starych Wierchów czy Lubaniu, w których można przenocować, zjeść ciepły posiłek czy wypić zimne piwo. O walorach wizualnych niewątpliwie też warto wspomnieć, zwłaszcza robiących ogromne wrażenie  jesienią, gdy kudłate grzbiety mienią się różnymi odcieniami brązu, czerwieni, żółci i zieleni.

Niewielka ilość turystów w porównaniu z Tatrami jest dodatkowym atutem tych gór, gdyż celem urlopu jest odpoczynek od ogromu ludzi jaki towarzyszy nam w codziennym zgiełku. Warto zaznaczyć że koszt naszego urlopu będzie nieporównywalnie niższy, niż spędzilibyśmy go w stolicy polskich Tatr. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej zalet warto się zastanowić, czy nie lepiej zrezygnować z oklepanych Tatr i Zakopanego na rzecz tajemniczych Gorców pełnych licznych ciemnych wąwozów i jasnych otwartych grzbietów górskich z pięknym widokiem.