Główny Szlak Beskidzki

Główny Szlak Beskidzki oznaczony jest kolorem czerwonym swój bieg zaczyna jeszcze na Śląsku - od miasta Ustroń w Beskidzie Śląskim. Zalicza się go jako najdłuższy szlak w polskich górach i wynosi 519 kilometrów. Cześć zachodnia szlaku została wytyczona przez Kazimierza Sosnowskiego. Trasa prowadzi od Beskidu Śląskiego przez Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski aż po Bieszczady. Za datę oddania szlaku do użytku turystycznego uważa się rok 1929, jednak wschodnia część udostępniona została w 1935 roku prowadząc do Czarnochory, która znajdowała się w okresie międzywojennym w granicach naszego kraju.

Ustroń, w którym rozpoczyna się trasa to warta bliższego poznania miejscowość. Chociażby ze względu na Muzeum Ustrońskie, w którym to poznamy historię przemysłu miasteczka, jak i sporej części tej gałęzi gospodarki w okolicznych wioskach. Zaznajomimy się również z początkami lecznictwa uzdrowiskowego w tej okolicy. Obiekt ma swoją siedzibę w budynku już dawno zamkniętej huty „Klemens”. Poza tym od 2006 roku muzeum leży na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego co dodatkowo podnosi rangę tego miejsca.

Skrzyczne to najwyższa góra w Beskidzie Śląskim w całości położona na obszarze naszego kraju. Pod koniec lat 90 XX wieku na jego szczycie powstał maszt nadajnika RTV o wysokości 87 metrów. Poza tym istnieje oczywiście schronisko PTTK, w którym możemy spożyć ciepły posiłek czy wypocząć, ciekawostką jest basen, z którego mogą skorzystać dzieci. Inną interesującą atrakcją w takim miejscu jest bez wątpienia ścianka wspinaczkowa, można również pograć na boisku lub postrzelać z wiatrówki i łuku na strzelnicy. Na szczyt możemy się dostać korzystając z wyciągu krzesełkowego zaczynającego się w Szczyrku. Ponadto istnieje tutaj sporo tras zjazdowych, co jest z pewnością gratką dla każdego turysty wyposażonego w narty.

Barania Góra to bardzo popularny wśród turystów wierzchołek z uwagi na wyjątkowe widoki roztaczające się z jej szczytu. Fakt ten został doceniony wybudowaniem stalowej wieży widokowej – z niej widoki są jeszcze piękniejsze. Jest to druga największa góra Beskidu Śląskiego położona w południowo-wschodniej części tego masywu. Poza tym może się poszczycić mianem największego grzbietu Śląska Cieszyńskiego oraz polskiej części Górnego Śląska. U podnóża Góry znajduje się znana miejscowość wypoczynkowa – Wisła.

Krynica-Zdrój jest bardzo popularną miejscowością, która miło powita zarówno kuracjusza chcącego poprawić swój stan zdrowia, jak i turystę nie marzącego o niczym innym jak o wypoczynku i zwiedzaniu. Miasto bywa nazywane również Krynicą Górską z racji tego, że są dwie miejscowości o pierwszym takim samym członie – Krynica Morska nad morzem oraz jej górski odpowiednik czyli Krynica Górska.

Bieszczady, czyli ostatnie pasmo górskie na szlaku to interesujące i bardzo piękne miejsce w południowo-wschodniej części Polski. Najwyższą górą po polskiej stronie jest Tarnica mająca wysokość 1346 metrów nad poziomem morza, natomiast po stronie Ukraińskiej najwyższym szczytem jest Pikuj mogący się pochwalić 1405 metrami nad poziomem morza. Duża liczba szlaków turystycznych i przepiękne okolice przyciągają Polaków z każdego zakątka naszego kraju.