Doliny tatrzańskie - doliny w Tatrach

Tatry są łańcuchem górskim niezmiernie ciekawym pod względem topograficznym. Można zaryzykować stwierdzenie, iż w dużym stopniu ta właśnie różnorodność krajobrazu tak skutecznie przyciąga w ten region Polski rzesze turystów. Masyw tatrzański zdaje się wypiętrzony bardziej niż jest to w rzeczywistości, a wrażenie takie powstaje dzięki bliskiemu sąsiedztwu kotlin, wyróżniających się wyjątkową głębokością. Otoczenie Tatr sprawia, iż widok na nie z daleka zapiera dech w piersiach, a przebywanie wśród tatrzańskich wzgórz zapewnia wiele niezapomnianych wrażeń. Od strony zachodniej i północy Tatrom sąsiaduje Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, od wschodu oraz południa natomiast Obniżenie Liptowsko-Spiskie. Doliny są dość głębokie, a ich dna znajdują się na wysokości około 500 do 700 m n.p.m. W niektórych miejscach różnice wysokości między dnem doliny a górskim szczytem wynosi nawet 2 kilometry. Również pod względem zlewisk wodnych występuje w Tatrach charakterystyczna różnorodność. Teren na wschód i północ należy do zlewiska Morza Bałtyckiego. Tu znajdują się dorzecza Dunajca i Popradu. Część zachodnia łańcucha górskiego zalicza się do zlewiska Morza Czarnego. Na tym terenie występują dorzecza Orawy i Wagu.

Zarówno po polskiej stronie Tatr, jak i po stronie słowackiej znajduje się wiele opadających z grzbietów górskich dolin. W Polsce do najbardziej znanych należą Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Dolina Małej Łąki, Dolina Bystrej itp. Na Słowacji zobaczyć można Dolinę Suchej Sielnickiej, Dolinę Jałowiecką, Dolinę Żarską, Dolinę Jamnicką oraz wiele innych.

Dolina Chochołowska jest najdłuższą i największą pod względem powierzchni doliną znajdującą się po polskiej stronie Tatr. Położona jest ona na zachodnim skraju polskich Tatr Zachodnich. Jej obszar wynosi aż 35 km kwadratowych, a długość liczy ponad 10 kilometrów.

Dolina Kościeliska, jedna z najlepiej znanych przez turystów i najczęściej przez nich odwiedzana, znajduje się na terenie Tatr Zachodnich. Jest to dolina walna, co oznacza, że sięga ona od podnóża gór aż po sam jej szczyt. Jej długość wynosi 9 kilometrów, powierzchnia natomiast 35 km kwadratowych. Dodatkową atrakcją Doliny Kościeliskiej są przepiękne widoki np. na rzekę Bystrą, a także obecność na jej terenie jaskiń. Znajdują się tam Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Jaskinie Mylna i Raptawicka.