Atrakcje kulturalne i przyrodnicze w Górach Sowich

Sudety są sporym pasmem górskim, który podzielony jest na mniejsze masywy. Powodem takiego podziału jest różnorodność występujących w różnych częściach Sudetów pasm górskich. Jednym z takich charakterystycznych masywów są Góry Sowie. Góry te znajdują się po polskiej stronie Sudetów Środkowych, a więc w południowo-zachodniej części Polski, na terenie województwa dolnośląskiego.

Góry Sowie to masyw wyróżniający się własnym grzbietem głównym, a także innym pasmem, nazwanym Garbem Dzikusa oraz Wzgórzami Wyrębińskimi.

Góry Sowie są terenem niezwykle atrakcyjnym dla zwiedzających go turystów. Przede wszystkim zachwycają one niezwykłymi walorami przyrodniczymi, a więc niezwykłymi krajobrazami, bujną roślinnością oraz zamieszkującymi te tereny ciekawymi okazami zwierząt. Innym aspektem podnoszącym wartość turystyczną Gór Skalistych jest ich historia oraz niezwykle ciekawa kultura charakteryzująca ludność zamieszkałą na tych terenach. Wśród gór bowiem ukryte są skarby architektoniczne, takie jak budowle sakralne, mieszkaniowe, budynki użyteczności publicznej, a także przepięknie położone niewielkie miejscowości letniskowe, przygotowane na przyjazd turystów.

Jest kilka miejsc, które szczególnie warte są obejrzenia. Jednym z takich miejsc są zamknięte już obecnie kopalnie, obecnie dostępne jako Muzea w Nowej Rudzie. W Walimiu oraz Głuszczycy nie sposób nie zatrzymać się aby zwiedzić podziemne sztolnie hitlerowskie. Innymi atrakcyjnymi miejscami znajdującymi się w okolicach Gór Sowich są: zamek w Nowej Rudzie, wiadukt w Zdrojowisku, sanatorium w Rościszowie, ratusz w Nowej Rudzie, Zamkowa Góra, Zamek Grodno, a także wieże widokowe w Wielkiej Sowie i Kalenicy. W okolicy znajduje się również około jedenastu świątyń i kościołów zabytkowych z różnych okresów i przedstawiających różnorodne style architektoniczne.

Góry Sowie są również znakomicie przygotowane na przyjęcie turystów najchętniej spędzających czas na świeżym powietrzu. W górach stworzona została sieć szlaków pieszych oraz rowerowych, których trasy przebiegają w okolicach najciekawszych pod względem przyrodniczym i krajoznawczym miejsc. Również zimą Góry Sowie zachęcają do odwiedzania przez turystów. Znajduje się tutaj wiele tras narciarskich o niższym stopniu trudności, którym towarzyszą wyciągi dla narciarzy. Znakomicie rozwinięta jest także baza hotelowo-gastronomiczna.