Architektoniczna mozaika Rzeszowa

Rzeszów, stolica województwa podkarpackiego, to miejscowość niezwykle ciekawa. Przekonać można się o tym spędzając w tym mieście trochę czasu i bez pośpiechu przyglądając się niezwykłej jego architekturze. Tu odnaleźć możemy bowiem przekrój stylów budowniczych charakteryzujących okres XIX oraz XX wieku: secesyjny, neogotycki, modernistyczny oraz współczesny.

Rzeszowskie śródmieście wybudowane zostało na przełomie XIX i XX wieku. Najbardziej charakterystyczną ulicą miasta jest ulica 3 Maja. Tędy przebiega największy deptak miejski, po którego stronach znajdujemy wiele ciekawych zabytków, szczególnie kamienic XIX-wiecznych, odnowionych w ostatnim czasie. Tutaj również rozkwita handel oraz gałąź gastronomiczno-hotelowa. Liczne kawiarenki zachęcają turystów do zrobienia sobie przerwy na kawę bądź posiłek właśnie u nich. Barwna ulica 3 Maja prowadzi nas do rynku miejskiego, który posiada świeżo po renowacji główny plac, który wciąż, tak jak przed wiekami, stanowi serce miasta. Obecnie miasto otrzymało w dużym stopniu nowy wygląd. Budynki będące pozostałościami po poprzednim ustroju przechodzą poważne prace renowacyjne, co sprawia, iż miasto otrzymuje nowy charakter. Władze miasta starają się wychodzić naprzeciw mieszkańcom, a także zachęcić przyjezdnych, co sprawia, iż Rzeszów posiada ciekawie umiejscowione i zagospodarowane skwery, parki, deptaki. Miejsca te pełne są zieleni, która zachęca do spędzania w nich wolnego czasu.

Podziwiając odnowione miasto Rzeszów nie sposób swojej uwagi nie zwrócić także na liczne zabytki. Pierwszym z nich jest rzeszowski Ratusz miejski, znajdujący się w najstarszej części miasta. Budowę tę wybudowano już w 1591 roku, była jednak wielokrotnie przebudowywana. Ostatnim razem w latach 1897-1898. Turyści niezwykle chętnie podziwiają również Podziemną Trasę Turystyczną, stworzoną na bazie XVIII-wiecznych piwnic. W okolicach rynku oraz na prowadzącej do niego ulicy 3 Maja podziwiać można kamienice mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku. Większość z nich wybudowanych zostało w stylach neogotyckim oraz secesyjnym. Natomiast w Alei Pod Kasztanami podziwiać można zabudowę willową pochodzącą z lat 1899 -1903. Rzeszów posiada również zabytkowe cmentarze. Najstarszy pochodzi z XVIII wieku, Cmentarz Żydowski założony został w 1849 roku. Do rejestru zabytków wpisany jest także cmentarz komunalny w dzielnicy Pobitno, założony na początku XX wieku.