Agroturystyka w Bieszczadach
fot. Pawel Kazmierczak/Shutterstock

Agroturystyka w Bieszczadach

Bieszczady są znakomitym miejscem na spędzenie wolnego czasu w aktywny i atrakcyjny sposób. Urlop spędzony w górach, w bliskim kontakcie z przyrodą zregeneruje siły i spowoduje, że urlopowiczom przybędzie sił do działania. Jest region przeznaczony zarówno dla osób aktywnych i wysportowanych, jak i dla tych, którzy niechętnie wybierają się na długie piesze, bądź rowerowe wycieczki.

Potencjał nieprzeciętnej przyrody i architektury Bieszczadów został wykorzystany przez prywatnych przedsiębiorców, którzy postanowili pomóc turystom w przyjemnym spędzeniu czasu w bliskości z naturą. Osoby, które planują spędzenie wypoczynku w Bieszczadach znajdą wiele miejscowości agroturystycznych, zapewniających noclegi, wyżywienie, a także przyjemne spędzenie czasu, także za niewygórowaną cenę. Cały region bieszczadzki podzielić można na cztery okręgi, w których na przyjezdnych czekają zupełnie inne, ale równie atrakcyjne przeżycia. Należą do nich Bieszczady Wysokie, okolice Bieszczadzkich Jezior, Ziemia Sanocka oraz Pogórze Bieszczadzkie.

Bieszczady to region górski nastawiony przede wszystkim na turystów pieszych i rowerowych, którzy z przyjemnością zapoznają się z bujną przyrodą regionu, a także jego niebywale ciekawą architekturą i kulturą. Dla takich gości w Bieszczadach przygotowanych jest wiele tras turystycznych. Wiodą one przez Bieszczadzki Park Narodowy, stworzony w najwyższych partiach gór i chroniący krajobraz Karpat Wschodnich. Główny Szlak Beskidzki (czerwony) biegnie z Ustronia do Wołowatego i jest najdłuższym szlakiem znajdującym się w polskich górach. Całość ma 519 kilometrów, w Bieszczadach zaczyna się w miejscowości Komańcza i przebiega przez najwyższe szczyty górskie. Innych ważnym szlakiem jest Graniczny Szlak (niebieski). W Bieszczadach rozpoczyna się on na Przełęczy Radoszyckiej. Szlak prowadzi, niemal przez całą swoją długość, wzdłuż granicy Polski ze Słowacją i Ukrainą.

Na turystów rowerowych czekają natomiast znakomicie przygotowane szlaki rowerowe. Należą do nich m.in. chwytliwie nazwane szlaki: "Gruszka", "Solina", "Rabe", "Sine Wiry" i "Przełęcz Żebrak".

Bieszczady pełnią również funkcję edukacyjną proponując swoim gościom ścieżki przyrodnicze oraz dydaktyczne. Do jednych z najciekawszych należą Szlaki Ikon: Dolina Sanu i Dolina Osławy, biegnące przez miejsca wyjątkowych zabytków sakralnych wyznania rzymsko-katolickiego i greko-katolickiego.