Agroturystyka Bory Tucholskie

Tempo życia oraz ogromna ilość elektroniki i wszelkiego rodzaju urządzeń jakie nas otaczają na co dzień przyczynia się do zmiany naszych przyzwyczajeń urlopowych. Coraz większą popularnością w ostatnich kilku latach cieszy się wypoczynek na wsi czyli agroturystyka. Ta forma odpoczynku pozwala się na oderwanie od hałasu i bieganiny dnia codziennego. Cisza, spokój oraz obcowanie z przyroda to wręcz idealne warunki aby odpocząć. Jednym z regionów Polski, który świetnie spełnia te warunki są Bory Tucholskie.

Bory Tucholskie to jeden z największych pierwotnych obszarów leśnych w Polsce i obok Puszczy Białowieskiej najbardziej znany obszar mateczników na terenie naszego kraju. Położone w dorzeczu dwóch rzek – Brdy oraz Wdy lasy zajmują powierzchnię około stu dwudziestu tysięcy hektarów. Najbardziej znaną ich częścią jest oczywiście znajdujący się w północno-wschodnim rejonie puszczy Park Narodowy Bory Tucholskie, założony w 1996 roku. Pod ochroną znajduje się tu około pięciu tysięcy hektarów, z dwunastoma tysiącami powierzchni otuliny. Na terenie parku narodowego mieszkają liczne zwierzęta – dawniej lasy te były miejscem polowań na tak potężne ssaki jak tury czy niedźwiedzie. Przepływająca przez park narodowy Brda jest z kolei uznawana w powszechnej opinii miłośników kajakarstwa za jeden z najpiękniejszych i najciekawszych szlaków do uprawiania tego sportu w całej Europie.

Bory Tucholskie to również prawdziwy raj dla miłośników żeglarstwa. Na ich terenie znajduje się około dziewięciuset jezior naturalnych oraz dwa sztuczne jeziora zaporowe. Taki jest właśnie charakter największego zbiornika wodnego w tym regionie – Jeziora Koronowskiego. Niewiele mniejsze jest jednak naturalne jezioro – Wdzydze, a także bardzo popularne wśród żeglarzy jezioro Charzykowskie. To właśnie w jego okolicach powstał też pierwszy w Polsce klub żeglarski. Bory Tucholskie znane są również ze względu na zamieszkujące go, silnie odrębne etnicznie ludy – Kociewiacy, Borowiacy Tucholscy, a także Kaszubi i Krajniacy. Bory Tucholskie to sposób na wypoczynek wśród puszcz i jezior.