Krakowski Rynek
fot.

3 powody, dla których Kraków to miasto idealne na city break

City break to coraz popularniejsza forma podróżowania. Krótkie, weekendowe wypady świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku osób zapracowanych, które nie mogą pozwolić sobie na dłuższe wypady. Największym zainteresowaniem cieszą się zagraniczne miasta, np. Praga, Amsterdam czy Berlin. Wśród polskich metropolii prym wiedzie stolica Małopolski, czyli Kraków.

Atrakcje nie tylko dla dorosłych

Kraków to najczęściej odwiedzane przez turystów polskie miasto. Decyduje o tym nie tylko piękna architektura, ale także masa atrakcji dla zwiedzających w każdym wieku, w tym dla dzieci. Wśród atrakcji Krakowa dla małych podróżników dużym zainteresowaniem cieszy się mieszczące się w budynku dawnego Dworca PKP interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków, HistoryLand. Dzieci mogą w nim podziwiać wspaniałe interaktywne makiety prezentujące wydarzenia historyczne, takie jak bitwa pod Grunwaldem czy obrona Westerplatte. Oprócz tego na najmłodszych czekają fantastyczne aqua parki, ogród zoologiczny, a także spacer po podziemiach Starego Rynku i Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. W sezonie wiosennym i letnim atrakcją będzie również możliwość przepłynięcia się po Wiśle tramwajem wodnym.

Historyczna i kulturalna stolica Polski

City break do Krakowa z rodziną ma ogromną wartość edukacyjną. Dlaczego? Kraków to dawna stolica Polski, a miasto do dziś uznawane jest za kolebkę życia kulturalnego kraju. Nie dziwi więc, że miasto ma do zaoferowania wiele miejsc, które po prostu trzeba poznać. Wybierając się do Małopolski, nie można pominąć wizyty na Wawelu, a zwłaszcza w Smoczej Jamie, Kryptach oraz na Katedrze. Jednak Kraków to nie tylko dawna rezydencja królów Polski. Wśród perełek znajdują się przede wszystkim atrakcje Starego Miasta – Sukiennice, Kościół Mariacki, Brama Floriańska, Barbakan oraz zabytkowy pomnik Adama Mickiewicza. Warto też wybrać się na spacer po Kazimierzu, czyli dawnej dzielnicy żydowskiej, w której nie brakuje odrestaurowanych synagog oraz kirkutów.

Bardzo dobra baza noclegowa

Planując wypad na weekend do Krakowa, nie trzeba się też martwić o nocleg. Kraków słynie z licznych hoteli oraz pensjonatów. Ostatnio jednak sporym zainteresowaniem cieszą się hostele oraz aparthotele, w których można wynajmować całe mieszkania. Zdecydowanie najwięcej ich znajduje się w okolicach Starego Miasta, na Kazimierzu oraz na Kleparzu. Co więcej, rewelacyjnej bazie noclegowej towarzyszą też liczne restauracje i bistra. W Krakowie można zjeść nie tylko dania regionalne i polskie, ale także m.in. przysmaki z kuchni żydowskiej i galicyjskiej.