Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego

Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego szczyci się imponującą powierzchnią, bowiem zajmuje ponad 60 tysięcy hektarów. Według danych administracyjnych leży on na terenie obejmującym 4 powiaty oraz 16 gmin. Swoim zasięgiem obejmuje zarówno tereny prawo jak i lewobrzeżnej Wisły.

Wiele zawirowań dotyczyło nazwy omawianych Parków. Wystarczy jednak jak wspomnimy, że tego samego dnia Zespół ten został podzielony na dwa odrębne Parki, ale nadano im wspólną nazwę. Na jego terenie znajduje się wiele przepięknych zabytków, wśród których interesująco prezentuje się zespół parkowo - pałacowy w Ostromecku, barokowy kościół w Topolnie oraz młyn w Grucznie, gdzie zlokalizowano mini skansen uli. Można także zobaczyć Górę św. Wawrzyńca, którą porasta ciepłolubna roślinność. Kolejnym bardzo interesującym miejscem jest Jezioro Fletnowskie, obejmujące swoim zasięgiem polodowcowe jezioro rynnowe wraz z osadami pozwalającymi badać zmiany w rozwoju wiślańskiej doliny. Godny uwagi będzie także ścisły rezerwat przyrody Płutowo, szczycący się ochroną grądu subkontynentalnego.

Na terenie Zespołu Parków znajduje się bardzo dużo rzadkich roślin i zwierząt, które chronione są w ramach programu czynnej ochrony gatunków zagrożonych. Obszar ten obfituje także w wiele rezerwatów przyrody. Bez wątpienia dzięki tak wielu niepowtarzalnym zasobom Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego z całą pewnością będzie idealną propozycją dla wszystkich miłośników flory i fauny.