Zamki i pałace Podkarpacia

Podkarpacie jest regionem bardzo charakterystycznym, w którym architektura oraz rodzaj budownictwa ściśle związana jest z topografią jak i podziałem administracyjnym między krajami. Podkarpaciem nazywany jest region fizyczno – geograficzny, który znajduje się na obszarze aż pięciu państw. Należą do nich Polska, Czechy, Słowacja, Ukraina oraz Rumunia. Po stronie polskiej podziwiać można tutaj między innymi wspaniałe budowle zamkowe a także przepiękne pałace, zamieszkiwane niegdyś przez książęta ziem i przedstawicieli znamienitych rodów.

Jednym z największych i najbardziej znacznych miast okręgu podkarpackiego jest Rzeszów. Tu podziwiać można przepiękną budowlę zamkową wzniesioną w XVII wieku. Z tamtych czasów pozostała jedynie przyramkowa fortyfikacja. W zamku tym do około 1630 roku zamieszkami możni rodu Ligęzów, których mauzoleum można obecnie zobaczyć w kościele benedyktynów, wybudowanym w stylu barokowym. Później właścicielami zamku rzeszowskiego byli Lubomirscy.

W niedalekim Łańcucie podziwiać można natomiast pałac, którego właścicielami przez wieku były najznamienitsze rody polskie, takie jak Lubomirscy czy Potoccy. Pałac zachowany jest w dość dobrym stanie, a to za sprawą szczęścia jakie spotkało go podczas II wojny światowej. Jako jeden z nielicznych tego typu zabytków przetrwał ją bez większych szkód, dzięki czemu w dzisiejszych czasach przyciąga rzesze turystów. W łańcuckim pałacu najcenniejszymi pozostają jednak eksponaty znajdujące się w jego wnętrzach. Należą do nich spore zbiory sztuki, broni, rzemiosła artystycznego, a także wspaniała prywatna biblioteka rodu Potockich. W pałacu zwiedzić można również wnętrza reprezentacyjne. Jednym z nich jest sala balowa bogato udekorowana lustrzanymi stiukami oraz malarstwem sufitowym, a także salę teatralną oraz wiele sal wystylizowanych na rozmaite epoki oraz style w architekturze wnętrz. Do tych ostatnich należą między innymi: Apartament Chiński, Salonik Pompejański, Gabinet Zwierciadlany, a także Łazienka Żółta oraz Jadalnia Zimowa.

Podróżując podkarpackimi szosami napotkać można również na inne, równie ciekawe, choć może nie tak rozpowszechnione wśród turystów miejsca. Ciekawy zamek znajduje się w Sanoku. Zamek wybudowany przez króla Kazimierza Wielkiego, w XVI wieku został gruntownie przebudowany. Dzięki temu dziś oglądać możemy budowlę typową dla tego okresu historycznego. W zamku obecnie znajduje się Muzeum Historyczne, mogące poszczycić się dość dużą kolekcją ikon, a także galerią malarstwa.