Zalew Zembrzycki na rzece Bystrzycy

Zalew Zembrzycki jest zbiornikiem zaporowym znajdującym się na rzece Bystrzycy. Stanowi on jedyny zbiornik wodny leżący w granicach administracyjnych Lublina, konkretnie w dzielnicy Zembrzyce. Z tego względu jest to miejsce wypoczynku wielu mieszkańców Lublina i okolic, ale również turystów przybywających tutaj z różnych stron kraju. Prywatni przedsiębiorcy wykorzystali popularność Zalewu Zembrzyckiego i stworzyli w jego okolicach bardzo bogatą bazę noclegową, agroturystyczną, gastronomiczną oraz wypoczynkową. Dlaczego tak wiele rodzin decyduje się spędzać swój wolny czas nad sztucznym zbiornikiem wodnym jakim jest Zalew Zembrzycki? Powodów jest wiele, a są one na tyle atrakcyjne, że bez wątpienia zachęcą do przyjazdu w to miejsce nawet sceptycznie nastawionych.

Zalew Zembrzycki ma powierzchnię 278 hektarów, natomiast średnia głębokość w zbiorniku wynosi 2,3 metra. Jest to zbiornik wodny typowo miejski i można się domyślać, że w upalne letnie dni przybywa w to miejsce bardzo wielu wczasowiczów spragnionych wodnych i słonecznych kąpieli. Nie mniej jednak nad zalewem można odnaleźć zaciszne, spokojne miejsca. Szczególnie brzeg wschodniej części zalewu obfituje w niewielkie zatoczki i jest zarośnięty czystym lasem. Brzeg zachodni jest natomiast odkryty i to tu znajdują się duże plaże. W części południowej Zalewu Zembrzyckiego dno jest dość muliste i płytkie, z drugiej strony natomiast można napotkać na duże uskoki sięgające od 3 do 5 metrów. W Tych miejscach dno zalewu jest piaszczyste i przyjemne do nadbrzeżnych kąpieli.

Zalew Zembrzycki jest również znakomitym miejscem dla miłośników wędkowania. Szczególnie często napotyka się tutaj na duże okazy karpia i amura, nierzadko przekraczające aż 20 kilogramów. Doświadczeni wędkarze wiedzą które miejsca są szczególnie bogate w ryby. Najczęściej odwiedzają oni południowo-wschodni brzeg zalewu, gdzie liczne korzenie drzew sprzyjają częstemu przebywaniu w tych miejscach ryb. Poza wymienionymi powyżej karpiami i amurami w Zalewie Zembrzycki występują również płocie, leszcze, sandacze, szczupaki i węgorze.

Nadbrzeże Zalewu Zembrzyckiego zagospodarowane zostało przez trzy ośrodki, które oferują swoim gościom różnorodne atrakcje, przede wszystkim wodne. Istnieje tutaj możliwość pływania na wodnych rowerach, kajakach, nartach itp. sprzęcie wodnym.