Zakopane - Kasprowy Wierch zimą
fot. szlaki24.pl

Zakopane zimowa stolica Polski

Zakopane jest dość specyficznym miastem, bowiem dzieli je mniejsza odległość od europejskich stolic niż od Warszawy. Przykładowo do Wiednia jest 380 km, do Bratysławy - 320 km, natomiast do stolicy Polski - 450 km.

Lokalizacja miasta sprawia, że jest ono jedną z najbardziej znanych i najliczniej odwiedzanych miejscowości turystycznych w kraju. Co roku zjawia się tutaj ok. 3 mln podróżnych i liczba ta systematycznie rośnie. Nic więc dziwnego, że większość mieszkańców Zakopanego żyje z turystów i dla turystów. Do ich dyspozycji oddano wiele hoteli, pensjonatów, ośrodków wczasowych i prywatnych kwater (w różnorodnych cenach). Przygotowano też atrakcje w postaci: przejażdżek bryczkami lub saniami zaprzężonymi w konie, kramów z pamiątkami i wyjątkowo smacznymi oscypkami. Dużą popularnością cieszą się liczne muzea (Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego, Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Jana Kasprowicza, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma", Muzeum Męczeństwa) i zabytkowe kościoły. Wśród najbardziej znanych świątyń znajdują się: Kościół Najświętszej Rodziny, Stary Kościółek Matki Bożej Częstochowskiej, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, Kościół Świętego Krzyża, Kaplica Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Istnieją też dwa kościoły protestanckie i dwa zbory Świadków Jehowy z Salą Królestwa. Wczasowicze chętnie też korzystają z zakopiańskiego Aquaparku. Wyróżnia się on basenem zewnętrznym z widokiem na Giewont i Gubałówkę, wewnętrzną Dziką Rzeką o nieuregulowanym nurcie oraz kilkunastometrowymi zjeżdżalniami.

Jednak największą atrakcją są góry i szlaki turystyczne. Zakopane leży bowiem w samym centrum polskich Tatr. Rozciąga się na wysokości od ok. 740 m do ponad 1100 m n.p.m, co sprawia, że jest najwyżej położonym miastem w Polsce. Jego centrum (skrzyżowanie ul. Kościuszki z Krzeptówkami) znajduje się na wysokości 838 m n.p.m. Przez Zakopane przepływa kilka górskich potoków, z których jeden jest dopływem Białego Dunajca. W administracyjnych granicach miasta znajduje się także Tatrzański Park Narodowy: od Doliny Suchej Wody do Doliny Małej Łąki.

Tutaj też znajduje się spora część Tatr (ze Świnicą leżącą na wysokości 2301 m n.p.m.). Na północy rozciąga się pasmo Gubałówki, a na południu - Giewont. Z Zakopanego można dotrzeć do licznych tras narciarskich i wyciągów, znajdujących się m.in. w Dolinie Chochołowskiej, Kościeliskiej, Małej Łąki, Strążyskiej, Białego. Możliwy jest także dojazd do granicy na Łysej Polanie, Palenicy Białczańskiej, Morskiego Oka, doliny Roztoki, Bukowiny Tatrzańskiej, Poronina, Białego Dunajca, Małego Cichego, Murzasichla, Olczy, na Szymoszkową Polanę, do dolnej stacji wyciągu na Butorowy Wierch, Kościeliska i Witowa. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również kolej linowo - terenowa na Gubałówkę, linowa na Kasprowy Wierch oraz linowo - krzesełkowa na Butorowy Wierch. Warto podkreślić, że kolejka na Kasprowy Wierch jest najdłuższą i najstarsza kolejką w Polsce. Stwarza też możliwość podziwiania Tatr z lotu ptaka.

Zakopane to bez wątpienia zimowa stolica Polski. Na skoczni narciarskiej Wielka Krokiew odbywają się liczne zawody narciarskie, w tym Puchar Świata w skokach. Trzykrotnie (w 1929, 1939 i 1962 r.) rozegrano mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Zakopane ponownie walczy o możliwość organizacji tych mistrzostw w 2013 roku.