Zakopane - Krupówki, atrakcje turystyczne Zakopanego
fot. MarKord/Shutterstock

Zakopane atrakcje turystyczne

Surowe otoczenie tak wysokich gór jak Tatry sprawia, iż niewiele znajduje się w ich pobliżu ośrodków miejskich. Tym cenniejsze i chętniej odwiedzane są te nieliczne, które znajdują się w przepięknym otoczeniu górskim. Czym byłyby dla nas polskie Tatry bez Zakopanego? Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do tego połączenia, że nie sposób już nawet pomyśleć o Zakopanem w innym odniesieniu jak tylko w odniesieniu do Tatr. Zakopane jest największym ośrodkiem miejskim znajdującym się w najbliższym otoczeniu gór. Charakterystyczne jest również to, iż stanowi on ważny, duży ośrodek sportów zimowych. Od wielu lat, choć wciąż nieformalnie, Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski. Dodatkową atrakcją miasteczka jest obecność w jego granicach administracyjnych Tatrzańskiego Parku Narodowego, a konkretnie terytorium od Doliny Suchej Wody do Doliny Suchej Łąki. Wszystkie te wyjątkowe atuty sprawiają, iż liczbę odwiedzających Tatry turystów ocenia się na około 2 do 3 milionów rocznie.

Zakopane jako wieloletni ośrodek turystyczny posiada wiele różnorodnych atrakcji, chcąc w ten sposób zadowolić nawet najbardziej wygórowane wymagania swoich gości. Dla turystów, którzy chętnie oglądają zawody w różnorodnych dyscyplinach zimowych, władze Zakopanego przygotowują corocznie wielką imprezą, jaką jest Puchar Świata w skokach narciarskich. Zawody odbywają się na Wielkiej Krokwi i w każdym roku przyciągają spore ilości turystów. Poza tym w mieście trzykrotnie odbywały się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, a także jeden raz mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim. Mimo wielu starań od kilku lat Zakopanemu nie udało się uzyskać prawa do organizacji imprezy na poziomie ogólnoświatowym.

Ponieważ Zakopane już od połowy XIX wieku stało się jednym z ważniejszych ośrodków kulturowych w Polsce, miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji związanych z tą działalnością człowieka. Znajduje się tutaj kilka znanych muzeów, jak na przykład: Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Jana Kasprowicza, a także galerie: Władysława Hasiora oraz Miejska Galeria Sztuki.

Na zawsze wpisane w miejski krajobraz Zakopanego są również Krupówki. Ulica przeznaczona do uprawiania handlu od wielu lat najskuteczniej przyciąga turystów chcących zakupić pamiątki po niezapomnianej wyprawie w Tatry lub też upominki dla rodziny czy znajomych.