Rynek w Krakowie, Sukiennice - zabytki Krakowa
fot. liseykina/Shutterstock

Zabytki Krakowa

Kraków jest miastem wypełnionym aż po brzegi miejscami zabytkowymi, interesującymi przybywających tutaj turystów. Opisanie wszystkich z nich byłoby bardzo czasochłonne, a zwiedzenie ich w krótkim czasie wręcz niemożliwe. Mimo to należy zwrócić uwagę na kilka wyjątkowych miejsc, nie zawsze sztandarowych, odwiedzanych przez wszystkich turystów, ale bez wątpienia niezmiernie ciekawych i wartych zauważania.

Miejscem, którego nie ominie żaden przybysz z kraju, czy spoza niego jest krakowski Stary Rynek. Jest to miejsce niezmiernie urokliwe i przyciągające swym niezwykle bogatym architektonicznie wyglądem. Rynek został uformowany po lokacji miasta i nadaniu mu praw miejskich. Jest on kwadratowy, otoczony kamienicami pamiętającymi czasy średniowiecza i epoki nowożytnej. Najważniejszymi zabytkami znajdującymi się na Rynku są: Kościół Mariacki, Pomnik Adama Mickiewicza oraz Sukiennice. Najbardziej urokliwymi miejscami są natomiast niezliczone uliczki z niewielkimi kawiarenkami i restauracjami, znakomicie wykorzystującymi niezwykłą atmosferę tego miejsca.

Wybrukowanymi uliczkami krakowskiego Starego Miasta dojść można do miejsca skupiającego wiele zabytków wysokiej klasy, a więc Wawelu. Zwiedzenie samej siedziby królów polskich zajmuje co najmniej cały dzień. Warto jednak poświęcić go i zapoznać się z tym niezwykle ciekawym fragmentem historii naszego kraju.

Warto udać się również na spacer po Kazimierzu. Dawna dzielnica żydowska, dziś pełna jest kawiarenek, restauracji, ekskluzywnych hoteli i klubów. Nie trudno trafić tu również na grupy młodych zagranicznych turystów, chętnie urządzających sobie w Krakowie okazjonalne uroczystości. Wśród zabytków Kazimierza wymienić należy liczne kościoły, m.in. Bożego Ciała, a także liczne kamienice, będące dawniej warsztatami żydowskich rzemieślników. Niezwykle urokliwy jest również budynek teatru im. Juliusza Słowackiego, przepięknie oświetlony wieczorami. Budowlą wartą zobaczenia jest również Barbakan.

Kraków znany jest z miejsc spacerowych, które chętnie odwiedzane są nie tylko przez turystów, ale również przez samych mieszkańców Krakowa. Jednym z takich miejsc jest słynny kopiec Kościuszki. Z jego szczytu rozciąga się przepiękny widok na cały Kraków. Równie miłe jest także spacerowanie po deptakach wzdłuż królowej polskich rzek, Wisły.