Bieszczady - Solina
fot. Dariusz Majgier/Shutterstock

Wypoczynek nad Jeziorem Solińskiem w Bieszczadach

Jezioro Solińskie jest zbiornikiem retencyjnym, stworzonym przez budowę zapory, położonym na terenie województwa podkarpackiego. Najbliższą, leżącą w jego pobliżu miejscowością jest Solina. Zbiornik ten został utworzony w 1968 roku, poprzez ustawienie zapory o wysokości 81,1 metra i długości aż 664 metrów. Należy wspomnieć, że zapora ta jest najwyższą w całym kraju. Zapora zatrzymała wody rzeki San oraz Solinki i spowodowała zatopienie niższego terytorium i utworzenie zbiornika wodnego, nazwanego później Jeziorem Solińskim. Jezioro Solińskie to zbiornik o powierzchni około 22 km kwadratowych. Wyróżnia się jednocześnie największą wśród zbiorników retencyjnych w Polsce pojemnością, która wynosi obecnie 472 miliony metrów kwadratowych. Wody zbiornika są najgłębsze przy samej zaporze, a ich głębokość wynosi 60 metrów.

Poprzez spiętrzenie wód zatrzymanych przez zaporę zalane zostały nie tylko terytoria niezabudowane. Pod wodą znajduję się obecnie również pozostałości dawnej wsi Solina. Dzięki wyjątkowo ciekawemu położeniu Zbiornik Soliński stanowi wysokiej klasy atrakcję turystyczną. Przede wszystkim jest to raj dla wędkarzy, którzy w każdym roku w sporych ilościach przybywają tu, aby spróbować swych sił w potyczce z gatunkami zamieszkującymi jezioro. Wśród nich najczęściej spotykanymi są sandacze oraz okonie, ale występują również bolenie, leszcze i płocie.

Turyści chętnie spędzający czas na brzegach zbiorników wodnych również znajdą tu dla siebie wiele interesujących miejsc. Przy średnim stanie wody dla gości dostępnych jest aż 166 kilometrów linii brzegowej. Jest ona urozmaicona licznie występującymi zatoczkami oraz miejscami ujść strumieni wody. Niedogodności związane z błotnistymi lub kamienistymi brzegami uniemożliwiają cumowanie łodzi i innego sprzętu wodnego w miejscach nie przystosowanych do tych celów. Na jeziorze zorganizowanych jest kilka przystani o dość ograniczonej infrastrukturze. Jedna z nich znajduje się w okolicach Polańczyka.

Charakterystyczną cechą Jeziora Solińskiego, wynikającą z jego wyżynnego położenia, jest zmienność wiatrów, co w znacznym stopniu utrudnia żeglowanie. Mimo to miejsce to jest bardzo popularne wśród żeglarzy oraz kajakarzy, przede wszystkim ze względu na wyjątkowe walory krajobrazu otaczającego zbiornik. Na wodach Jeziora Solińskiego obowiązuje cisza, przez co nie jest tu możliwe używanie sprzętów motorowych.