Świnoujście - latarnia morska
fot. Mike Mareen/Shutterstock

Wypoczynek i zwiedzanie na zachodnim wybrzeżu polskiego morza

Polskie wybrzeże nadbałtyckie jest regionem niezmiernie ciekawym. Nie tylko walory przyrodnicze, ale również historyczne skłaniają do wybrania się w te rejony naszego kraju. Wybrzeże Zachodnie to przede wszystkim kilka głównych miast znajdujących się w północno-zachodniej części Polski. Warto zapoznać się z tym rejonem ponieważ spędzanie tam urlopu będzie z pewnością wyjątkowo satysfakcjonujące.

Jednym z takich ciekawych miast Pomorza Zachodniego jest Kamień Pomorski. Miejscowość ta jest wyjątkowo malowniczo położona na brzegu Zalewu Kamieńskiego, który oddziela stały ląd od wyspy Wolin. W mieście tym zachowały się również niezmiernie ciekawe zabytki architektoniczne o wyjątkowych walorach historycznych. Należą do nich: pałac biskupi z XVI wieku, fragmenty murów obronnych z XII - XIV wieku ratusz oraz biskupia katedra romańsko-gotycka.

Warto dotrzeć również do Świerzna. W mieście tym zachował się barokowy dwór Flemmingów, otoczony parkiem z typu holenderskiego, pochodzący z XVIII wieku oraz drewniany kościół z 1681 roku.

Do Wybrzeża Zachodniego morza Bałtyckiego należy również największa w całości polska, wyspa Wolin. Na jej terenie znajduje się kilka ważnych miejscowości, których również nie sposób jest tutaj pominąć. Wolin został bardzo zniszczony podczas II wojny światowej. Zachowały się tutaj jednak ruiny kościoła św. Jerzego z XV wieku i kościoła św. Mikołaja z X wieku. Warto również obejrzeć pozostałości murów obronnych i grodzisko z X wieku.

Najbardziej znanym ośrodkiem wypoczynkowym na wyspie Wolin są Międzyzdroje. Miejscowość ta już od XIX wieku jest bardzo sławnym uzdrowiskiem i kąpieliskiem.

Wyspa Wolin jest miejscem ciekawym pod względem przyrodniczym. Nadbrzeżne urwiska tworzą niezmiernie malowniczy krajobraz, ale aby nie zostały zniszczone, postanowiono chronić je zakładając Woliński Park Narodowy. Znajduje się tutaj niezmiernie ciekawa flora. Jeśli chodzi o drzewa to przeważają tutaj buki i sosny. Rozlegle rosną również pnącza wiciokrzewu pomorskiego oraz bluszczu.

Do Wybrzeża Zachodniego należą również inne miasta znane przede wszystkim z bardzo rozwiniętej turystyki. Miejsca te kojarzą się nam wszystkim z wypoczynkiem na rozlegle ciągnących się plażach, widokiem niespokojnych fal morskich, a także smakowitymi rybami, które przyrządzane są tutaj niemal w każdej restauracji.