Śnieżka, Karkonosze
fot. pixabay.com

Wycieczka na Śnieżkę i Kocioł Łomniczki

  • Trasa: Karpacz Biały Jar - Stacja dolna wyciągu na Kopę - Kopa - Dom Śląski - Śnieżka - Droga Jubileuszowa - Kocioł Łomniczki - Łomnickie Rozdroże - Karpacz Biały Jar.
  • Czas: ok. 3 godz. 30 min.
  • Długość trasy: ok. 14, 5 km (w tym wjazd wyciągiem na Kopę)

Wycieczka zaczyna się w Karpaczu od przystanku Biały Jar. Miasto położone jest u podnóża najwyższego szczytu Sudetów – Śnieżki, u zbiegu dwóch rzek: Łomnicy i Łomniczki. Obecnie Karpacz jest obok Szklarskiej Poręby największym i najbardziej znanym ośrodkiem turystyczno – wypoczynkowym Karkonoszy. Najczęściej podejmowaną przez turystów wyprawą jest zdobycie Śnieżki. Na szczyt można dojść pieszo wybierając jeden ze szlaków o odpowiedniej dla siebie trudności lub pomóc sobie nieco korzystając z wyciągu krzesełkowego na Kopę. My właśnie wybierzemy tą łatwiejszą metodę wejścia na szczyt.

Z Białego Jaru kierujemy się na czarny szlak, który doprowadzi nas do dolnej stacji wyciągu na Kopę. Bywa, że wyciąg jest bardzo oblegany przez turystów, ale należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na swoją kolej. Wjazd wyciągiem umożliwia podziwianie pięknych widoków. Gdy już wjedziemy na górę, nadal należy kierować się na czarny szlak w kierunku widocznej już Śnieżki. Idąc tym szlakiem po drodze mijamy Schronisko zwane Domem Śląskim. Jest to schronisko, które oferuje bufet dla turystów. Obok Domu Śląskiego znajduje się skrzyżowanie szlaków, na którym wybieramy szlak czerwony. Idąc tym szlakiem będziemy musieli wspinać się po dość stromej ścianie, pośród skał i rumowisk skalnych na sam szczyt. W ten
sposób dotarliśmy na Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy.

Śnieżka ma swój nieodparty urok, który przyciąga już od kilku wieków. Śnieżka jest
często obiektem fotografów i symbolem Karkonoszy. Można zwiedzić muzeum meteorologii czynne od 10.00 do 16.00. Na szczycie Śnieżki przebiega granica państwa z Czechami. Znajduje się tu także schronisko oraz obserwatorium meteorologiczne. W schronisku można odpocząć i skorzystać z restauracji. Schronisko nie udostępnia miejsc noclegowych. Na szczycie często wieje
silny wiatr o prędkości przekraczającej 50 m/s. Wybierając się na Śnieżkę, należy zaopatrzyć się w ciepłą odzież chroniącą od wiatru oraz dobre buty.

Po zwiedzeniu Śnieżki schodzimy ze szczytu czerwonym szlakiem, a następnie
niebieskim szlakiem w lewo i dochodzimy do Drogi Jubileuszowej. Stąd udajemy się znów czerwonym szlakiem w kierunku Kotła Łomniczki. Zejście jest strome i należy zachować ostrożność. W trakcie schodzenia możemy podziwiać Kaskady Łomniczki, które tworzą malowniczy wąwóz zwany Wodospadami Łomniczki. Idąc dalej, znajduje się niopodal krawędzi kotła na wysokości ok. 1300 m Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór. Powstał w 1985 roku dla upamiętnienia osób, które zgineły w Karkonoszach lub pochodzili z tych okolic, ale zgineli w innych górach. Kocioł Łomniczki to najgłębszy kocioł polodowcowy Karkonoszy. Zimą wstęp do Kotła jest często zabroniony z powodu często schodzących tu lawin.

Zbliżamy się do dna kotła, z którego czerwonym szlakiem podążamy do Schroniska nad Łomniczką. Od schroniska nadal schodzimy czerwonym szlakiem, który prowadzi cały czas w dół. Po pewnym czasie dotrzemy do skrzyżowania szlaków na Łomnickim Rozdrożu. Stąd idziemy czerwonym szlakiem w dół - jest to droga, którą już pokonywaliśmy w poprzednio. Tym szlakiem docieramy do Białego Jara skąd wyruszaliśmy.