Wodospad Kamieńczyka – największy wodospad w Karkonoszach
fot. pixabay.com

Wodospady w Karkonoszach

Szklarska Poręba to najpopularniejszy ośrodek narciarski w Karkonoszach. Wycieczka, którą zamierzam opisać nie jest jednak przeznaczona dla amatorów narciarstwa. Oprócz dużej liczby świetnie przygotowanych tras narciarskich drugą atrakcją Szklarskiej Poręby są wodospady. Karkonosze słyną z dużej ilości przepięknych wodospadów, dwa najbardziej znane (Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka) znajdują się właśnie w okolicach Szklarskiej Poręby. Zwiedzenie obu wodospadów to doskonały pomysł na jednodniowy wypad w góry.

Pierwszy z wodospadów - Wodospad Szklarki położony jest niedaleko drogi z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby ok. 1,5 km przed Szklarską. Aby dojść do wodospadu należy wejść na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Przed wejściem, przy głównej drodze znajduje się duży parking oraz przystanek autobusowy. Tam właśnie należy się zatrzymać i zacząć wycieczkę. Przy parkingu jest też sporo straganów, gdzie można kupić pamiątki. Po wejściu na teren Parku i krótkim spacerze dochodzimy do celu czyli 13-metrowego przepięknego wodospadu, który podziwiać możemy ze specjalnej platformy widokowej. Obok wodospadu znajduje się również schronisko PTTK Kochanówka. Dalej schodkami możemy wejść wyżej i zobaczyć wodospad z góry. Gdy już nacieszymy się pięknym widokiem wodospadu możemy wrócić do punktu wyjścia i pojechać lub pójść w kierunku centrum Szklarskiej Poręby.

W przerwie między podziwianiem piękna jednego i drugiego wodospadu warto przespacerować się ulicami Szklarskiej Poręby. Gdy już zwiedzimy miasteczko musimy kierować się w stronę wyjazdu na Jakuszyce i tam znaleźć szklak czerwony, który zaprowadzi nas do Wodospadu Kamieńczyka – największego wodospadu w Karkonoszach (27m). Musimy się przygotować na zdecydowanie dłuższy i trudniejszy spacer niż na Wodospad Szklarki, szlak prowadzi przez las i oprócz początkowego, płaskiego odcinka jest pod górę. Warto jednak przejść ten odcinek, ponieważ wodospad jest naprawdę imponujący. Aby zejść na dół należy wykupić bilet i założyć kask wydawany razem z biletem. Wodospad można również obejrzeć z góry. Idąc dalej czerwonym szlakiem możemy dojść na Szrenicę, ale to już pomysł na kolejną wycieczkę w góry.

Wracamy tą samą trasą do centrum Szklarskiej Poręby a następnie do punktu wyjścia, czyli parkingu przy Wodospadzie Szklarki, skąd możemy wrócić do domu samochodem bądź autobusem.