Wodospad Kamieńczyka
fot. pixabay.com

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem polskich Karkonoszy o wysokości 27 metrów. Woda spada z górnego progu Wąwozu Kamieńczyka w trzech kaskadach. Wodospad wykonuje dwa zakręty prawie pod kątem prostym. Woda spadająca z ogromną siłą wyżłobiła ok. 100 metrowy wąwóz. Wąwóz Kamieńczyka to wąska o głębokości 30 m i długości ponad 100 m. skalna szczelina. Pionowe ściany Wąwozu osiągają ok. 30 m wysokości i powstały wskutek erozji i cofania progu wodospadu.

Pod środkową kaskadą znajduje się "Złota Jama", która prawdopodobnie została wykuta przez średniowiecznych poszukiwaczy złota i skarbów. Czy kiedykolwiek znaleziono tam skarby - nie wiadomo... Wodospad przyciąga rzesze turystów i będąc w okolicach Szklarskiej Poręby trzeba zobaczyć ten cud natury! Miejsce jest podległe ścisłej ochronie.

Skaliste ściany wąwozu są niebezpieczne, dlatego też po śmierci turysty w 1973 roku, pokryto metalową siatką a zwiedzanie odbywa się obowiązkowo w kaskach, które udostępniane są odpłatnie. Wypadek przyczynił się do przeprowadzenia prac zabezpieczających oraz ograniczono zejście do wodospadu. Obecnie wodospad można podziwiać tylko z tarasu widokowego.