Wodogrzmoty Mickiewicza wspaniałe wodospady w Tatrach Wysokich

Wodospady zwykle występują w górnych odcinkach biegu rzek, gdzie pojawiają się twarde skały. Jednym z najbardziej fascynujących tatrzańskich miejsc są Wodogrzmoty Mickiewicza - wspaniałe wodospady w Tatrach Wysokich, na które składają się trzy duże kaskady i kilka mniejszych.

Mają one od 3 do 10 metrów wysokości. Trzy największe to kolejno: Wodospad Wyżni, Pośredni i Niżni. Znajdują się one na Potoku Roztoka, który wypływa z Doliny Pięciu Stawów Polskich. Kaskady te zostały nazwane wodogrzmotami ze względu na huk, jaki powoduje spływająca woda, a także, aby upamiętnić fakt sprowadzenia prochów Mickiewicza na Wawel. Nazwa "Wodogrzmoty Mickiewicza" została stworzona i nadana w 1891 roku przez Towarzystwo Tatrzańskie.

Nad wodogrzmotami rośnie przepiękny, reliktowy drzewostan modrzewiowo - limbowy. Turyści w drodze do Morskiego Oka mogą podziwiać jedynie Pośredni Wodogrzmot, ponieważ dostęp do pozostałych jest zabroniony. Z Wodogrzmotów można udać się na szlak prowadzący do Pięciu Stawów, do których będziemy szli około 2,5 godziny. Natomiast drogę od wodospadów do Morskiego Oka pokonuje się w przeciągu 1,5 godziny.

Przemieszczając się w kierunku Morskiego Oka, na zakręcie z Obrywem można znaleźć punkt widokowy, z którego widać Gerlach (najwyższy szczyt Tatr liczący 2655 m. n.p.m.). Każdy, kto choć raz miał okazję zobaczyć na własne oczy Wodogrzmoty Mickiewicza zgodzi się z opinią, że najlepiej podziwiać jest te wodospady po dużej ulewie. Wtedy bowiem ich huk jest naprawdę imponujący.