Wielki Staw Polski - Dolina Pięciu Stawów
fot. szlaki24.pl

Wielki Staw Polski - Dolina Pięciu Stawów

Wielki Staw Polski widziany ze szlaku na Szpiglasową Przełęcz wygląda jakby się "wylewał", to miejsce piękne i bardzo często fotografowane. Szlak obfituje w cudne widoki i pozwala na podziwianie piękna naszych Tatr.

Dolina Pięciu Stawów to polodowcowa dolina położona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego to z jednej strony cel łatwych wycieczek przez Dolinę Roztoki a z drugiej strony doskonała baza wypadowa na Orlą Perć dla bardziej wprawionych turystów. Spośród położonych tutaj polodowcowych jezior największym jest Wielki Staw Polski o powierzchni 31,14 ha i głębokości 79,3 m. Pozostałe jeziora to: Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski oraz Przedni Staw Polski. Wybierając się na Orlą Perć z Doliny Pięciu Stawów mamy do wyboru kilka szlaków:

  • szlak na Krzyżne - przełęcz w pomiędzy Doliną Pańszczycą a Doliną Roztoki, 2112 m n.p.m.
  • szlak na Kozi Wierch - najwyższa góra znajdująca się w całości na terenie Polski, 2291 m n.p.m.
  • szlak na Kozią Przełęcz - przełęcz pomiędzy Zamarłą Turnią a Kozimi Czubami, rejon Koziej Przełęczy uznawany jest za najtrudniejszy odcinek Orlej Perci, 2137 m n.p.m.
  • szlak na Zawrat - przełęcz oddzielająca Zawratową Turnię od Małego Koziego Wierchu, początek jednokierunkowego odcinka Orlej Perci, 2159 m n.p.m.

Największą popularnością cieszy się przejście przez Zawrat do Doliny Gąsienicowej, natomiast za najtrudniejszy uchodzi rejon Koziej Przełęczy. Dobór odpowiedniej trasy powinien zależeć od stopnia zaawansowania, ilości posiadanego czasu oraz warunków pogodowych. Dla mniej doświadczonych i obytych z górami turystów sam pobyt w Dolinie Pięciu Stawów powinien dostarczyć już niezapomnianych wrażeń, tak piękne miejsce po prostu trzeba zobaczyć.