Widok z Koziego Wierchu w kierunku Świnicy
fot. szlaki24.pl

Wejście na Kozi Wierch – Orla Perć, Tatry

Kozi Wierch to najwyższy szczyt znajdujący się w całości na terenie Polski – 2291 metrów nad poziomem morza. Wierzchołek Koziego Wierchu znajduje się mniej więcej w połowie Orlej Perci, uważanej za najtrudniejszy szlak turystyczny w polskich Tatrach. Jednocześnie jest końcem jednokierunkowego odcinka, zaczynającego się na przełęczy Zawrat. Kozia Przełęcz oddziela Masyw Koziego Wierchu od Zamarłej Turni, natomiast Przełączka nad Buczynową Dolinką od Czarnych Ścian. Kozi Wierch jest mniej popularny od Rysów czy Świnicy, dzięki czemu istnieje większa szansa uniknięcia tłoku na szczycie, z którego widok należy do najpiękniejszych w całych Tatrach. Istnieje kilka wariantów wejścia na Kozi Wierch o różnym stopniu trudności.

Pierwszy, najłatwiejszy wariant to wejście na Kozi Wierch od strony Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wycieczkę zaczynamy od parkingu w Palenicy Białczańskiej, dojeżdżają tam busy z Zakopanego. Palenica Białczańska jest miejscem wyjątkowo zatłoczonym, rozpoczyna się tam droga nad Morskie Oko, ściągające przez cały rok tłumy turystów. Obok parkingu znajduje się wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Początkowo idziemy asfaltem kierunku Morskiego Oka, po około trzech kwadransach nudnego marszu odbijamy w prawo na zielony szlak, którym po około dwóch godzinach docieramy do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Warto zatrzymać się na moment w tamtejszym schronisku w celu nabrania dalszych sił oraz posmakowania najpyszniejszej szarlotki w całych Tatrach. Od schroniska maszerujemy niebieskim szlakiem, po kilkunastu minutach odbijamy w prawo na czarny szlak. Półtorej godziny mozolnej i wyczerpującej ale pozbawionej trudności wędrówki doprowadza nas na sam szczyt. Ostatnie kilka minut podejścia to połączenie znakowanie czarnego z czerwonym (Orla Perć). Przy dobrej pogodzie wejście na szczyt można uznać za łatwe ale dość wyczerpujące.

Drugi, trudniejszy wariant to wejście na Kozi Wierch od strony Doliny Gąsienicowej przez Granaty lub Żleb Kulczyńskiego. Startując z Kuźnic (najwyżej położona dzielnica Zakopanego), idziemy żółtym szlakiem przez Dolinę Jaworzynka lub niebieskim przez Boczań do schroniska Murowaniec. Czas przejścia to około dwóch godzin. Dalej pół godziny niebieskim szlakiem do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Przy stawie odbijamy w prawo, w dalszym ciągu szlakiem niebieskim przez około 30 minut, do rozwidlenia szlaków, gdzie odbijamy w prawo w kierunku Koziej Dolinki – żółty szlak. W kilkanaście minut docieramy do rozwidlenia ze szlakiem zielonym, prowadzącym na Zadni Granat (2240 metrów nad poziomem morza). Dalsze kilkanaście minut marszu i kolejne rozwidlenie ze szlakiem czarnym. Mamy dwie możliwości albo iść dalej zielonym (około godziny na Zadni Granat), albo czarnym (około godziny Żlebem Kulczyńskiego). W obu przypadkach znajdziemy się na Orlej Perci, wejście Żlebem Kulczyńskiego jest trudniejsze ale znajdziemy się znacznie bliżej celu jakim jest Kozi Wierch. Wejście zielonym szlakiem na Zadni Granat jest łatwe ale ze szczytu mamy przed sobą mniej więcej dwa razy dłuższą drogę (około półtorej godziny) niż od skrzyżowania Żlebu Kulczyńskiego z Orlą Percią. Wariant ten jest znacznie trudniejszy niż pierwsza możliwość, z racji przejścia sporego odcinka Orlej Perci, gdzie występują umiarkowane trudności oraz ekspozycje, mogące stanowić problem dla początkujących.

Trzeci, najtrudniejszy wariant to wejście na Kozi Wierch od strony Doliny Gąsienicowej przez Zawrat lub Kozią Przełęcz. Początek taki sam jak przy wariancie drugim, czyli dojście do Murowańca z dalej obejście Czarnego Stawu Gąsienicowego niebieskim szlakiem. Idąc na przełęcz Zawrat do końca maszerujemy szlakiem niebieskim (od stawu około dwóch godzin), natomiast na Kozią Przełęcz idziemy przez Kozią Dolinkę, cały czas znakowaniem żółtym (około godzina od rozwidlania szlaków). W obu przypadkach docieramy do najtrudniejszego, najbardziej niebezpiecznego, jednokierunkowego odcinka Orlej Perci. Z Zawratu na Kozi Wierch to około trzech godzin wędrówki z momentami znacznymi trudnościami oraz dużą ilością ekspozycji. Wariant najtrudniejszy, zdecydowanie niepolecany dla początkujących.

Uwaga! Podane czasy są orientacyjne, przy planowaniu wycieczki należy uwzględnić swoją kondycję, doświadczenie i umiejętności, a także (koniecznie) pogodę.

Niezależnie od wybranego wariantu wejście na Kozi Wierch, widok ze szczytu wynagradza wszelkie trudności.