Wawel - Zamek Królewski na Wawelu
fot. In Green/Shutterstock

Wawel - historia kraju polskiego zaklęta na wzgórzu wawelskim

Zamek Królewski na Wawelu to najczęściej odwiedzany zabytek Krakowa. Obok, Rynku Głównego z Kościołem Mariackim oraz dawnej dzielnicy żydowskiej - Kazimierz, jest to miejsce najbardziej oblegane przez turystów. Nic w tym dziwnego. Jest to przecież miejsce przez wieki naznaczone historią, związaną z dynastiami królewskimi naszego kraju. Ogrom wydarzeń historycznych, mających wpływ na losy naszego kraju, które wydarzyły się właśnie na wzgórzu wawelskim są dodatkowym powodem, dla którego warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce.

Wawel jest całym kompleksem zabytków, pochodzących z różnych wieków, zarówno budynków świeckich jak i sakralnych, związanych z obroną a także codziennym życiem władców i ich świt. Budowli, które warto zwiedzić będąc na Wawelu jest tak dużo, iż turyści poświęcają na tę niewielką część Krakowa najwięcej czasu podczas swoich urlopów. Wawel można zwiedzić samodzielnie, omijając jednak w ten sposób wiele atrakcyjnych miejsc, a przede wszystkim cennych zabytków i eksponatów. Turyści otrzymują możliwość wykupienia biletu na wejście do konkretnego miejsca z przewodnikiem lub bez. Najkorzystniej jest jednak udać się na pełen obchód wzgórza wawelskiego z przewodnikiem, dzięki temu będziemy mieli pewność, iż nie ominęło nas coś istotnego.

Główną część kompleksu budynków na Wawelu stanowi Zamek Królewski. Zamek ten stał się główną stolicą państwa polskiego od czasów Kazimierza Odnowiciela. Badania archeologiczne wskazują jednak na to, iż już w czasach plemion wiślańskich miejsce to wybrane zostało na siedzibę władz kształtującego się państwa. Zamek zostawał kilkukrotnie odnawiany i remontowany. Kazimierz Odnowiciel postarał się aby zamek rozbudować w stylu romańskim. Efekty tego przedsięwzięcia oglądać możemy do dziś. Okres największego rozwoju architektury Wawelu nastąpił jednak za panowania Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta.

Głównym budynkiem sakralnym na wzgórzu wawelskim jest kościół Katedralny pod wezwaniem św. Wacława i św. Stanisława. Zmieniany przez wieki doczekał się naprawdę monumentalnego wyglądu. Wnętrze kościoła zapiera dech w piersiach. Pełen jest śladów historyczno-religijnych po panujących na Wawelu władcach. Po północnej stronie katedry stoi wieża Zygmuntowska, na której od 1521 roku wisi największy w Polsce dzwon, zwany "Zygmuntem".

Wzgórze, znajduje się w niewielkiej odległości od brzegu Wisły. Spacerując po nadwiślańskim deptaku obserwować można zewnętrzną stronę Wawelu. Całe wzgórze otoczone jest wysokimi murami obronnymi, w których widać kilka mniejszych i większych baszt. Wykupując bilet do Smoczej Jamy, imitującej miejsce przebywania legendarnego Smoka Wawelskiego, przemierzyć można wnętrze grubych obronnych murów grodu i wyjść bezpośrednio na deptak wiodący wzdłuż Wisły. Stojący tam sztuczny Smok Wawelski chętnie pokazuje swoje umiejętności zionięcia ogniem, za niewielką opłatą.