Pieniny
fot.

Wakacje w górach - udany pobyt dla całej rodziny

Malownicze krajobrazy Pienin

Dlaczego warto odwiedzić właśnie Pieniny? Przede wszystkim ze względu na unikatowe krajobrazy. Łańcuchy górskie w Pieninach zbudowane są głównie z wapienia, dzięki czemu są jednym z nielicznych miejsc w Polsce, w którym można podziwiać unikatowe formacje skalne. Poza tym, przez Pieniny przebiega Dolina Dunajca. Okolone niemal pionowymi ścianami koryto rzeki sprawia niesamowite wrażenie. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na spływ tratwą!

Warto też wspomnieć, że Pieniny są domem dla tysięcy gatunków zwierząt i roślin. Tak zróżnicowana fauna i flora to rezultat wyjątkowego na skalę światową mikrokliamtu. Przykładowo w Pienińskim Parku Narodowym można bez problemu znaleźć rośliny o całkowicie różnych wymaganiach rosnące obok siebie. Często na jednym kamieniu!

Pisząc o Pieninach i Szczawnicy, nie można także pominąć wód termalnych i gorących źródeł, którym przecież kurort zawdzięcza swoją popularność. Pienińskie wody lecznicze, czyli szczawy, którym miejscowość zawdzięcza nazwę, pomagają w leczeniu licznych chorób. Poza tym wizyta w SPA czy termach to idealny sposób na relaks - zwłaszcza po dniu wypełnionym górskimi wędrówkami.

Odkryj najpiękniejsze szlaki turystyczne

No właśnie, górskie wędrówki! W Pienińskim Parku Narodowym na turystów czekają aż 34 kilometry szlaków. Pieniny to niewysokie góry, więc każdy, niezależnie od stopnia sprawności, może wybrać się na pieszą wycieczkę. Największą popularnością cieszą się oczywiście Trzy Korony, z których szczytu przy pięknej pogodzie można podziwiać niedalekie Tatry. Oprócz tego chętnie odwiedzanym miejscem jest Sokolica z wiekową, teraz niestety już ułamaną, Sosną, a także Wysoka.

Dużą popularnością cieszy się też trasa do Czerwonego Klasztoru, którą można pokonać pieszo lub rowerem. Doskonałym pomysłem na wycieczkę jest rowerowa wyprawa za słowacką granicę, a następnie powrót spływem Dunajca. Zarówno w Szczawnicy, jak i w Czerwonym Klasztorze działają liczne wypożyczalnie rowerów, umożliwiające zostawienie pojazdu po słowackiej stronie.

Komfortowe noclegi z wyżywieniem - tylko w pensjonacie Czarda

Oczywiście po dniu pełnym wrażeń nie ma większej przyjemności, niż nocleg w wygodnym łóżku. Na przykład w pensjonacie Czarda, który oferuje komfortowe pokoje, przyjazną atmosferę, a także pyszne domowe posiłki z możliwością dostawy do pokoju. Pensjonat, chociaż mieszczący się w centrum, położony jest na uboczu, w zacisznej uliczce, dzięki czemu umożliwia relaks i wypoczynek, a przy tym pozwala na bycie blisko wszystkich atrakcji. W pobliżu Ośrodka znajdują się wyciąg narciarskie i rzeka Grajcarek oraz mnóstwo innych ciekawych zakątków. Pensjonat ceniony jest nie tylko ze względu na atmosferę, lecz także wyjątkowo dogodną lokalizację. Zatem co powiesz na wakacje w Pieninach?