Turystyczny raj w Krościenku, letnie i zimowe urlopy w Szczawnicy

Turystyczny raj w Krościenku

Góry Pieniny słyną z przepięknych, malowniczych krajobrazów. Turyści wybierający ten rejon Polski na cel swojego oczekiwanego wiele miesięcy urlopu, mają okazję podziwiać górskie zbocza, skały o nietypowych kształtach, doliny i leśne polany. Jednym z najciekawszych elementów krajobrazu pienińskiego jest rzeka Dunajec, której koryto podziwiać można wędrując leśnymi szlakami lub też korzystając z możliwości przepłynięcia Szlakiem Przełomu Dunajca. Charakterystyczną cechą pienińskiego obrazu środowiskowego są malowniczo umiejscowione, niewielkie miejscowości górskie, które stanowią zarówno miejsce wypoczynku po długotrwałych spacerach, jak i bazę wypadową w góry. Jedną z takich turystycznych miejscowości jest Krościenko.

Krościenko leży w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego. Miejscowość ta znajduje się w górskiej kotlinie o wysokości 420 do 500 m n.p.m. Miejsce to jest tym bardziej urokliwe, że leży pomiędzy pasmami gór Pieniny, Gorce oraz Beskid Sądecki, a także u zbiegu dwóch rzek: Dunajca i potoku Krośniczaka.

Samo położenie Krościenka sprawia, iż jest to miejsce niezmiernie ciekawe dla przyjeżdżających w góry turystów. Sama miejscowość przecięta jest wstęgą Dunajca, który przez wieki kształtował i silnie wpływał na życie codzienne mieszkańców wsi. To wyjątkowo korzystne położenie Krościenka od wielu lat jest znakomicie wykorzystywane dla celów turystycznych. Gmina Krościenka znakomicie wykorzystuje walory jakie ma do dyspozycji. Właśnie dlatego Krościenko stało się jedną z głównych baz wypadowych na trasy górskie. Z miejscowości tej wiodą trasy na górę Trzy Korony, Sokolicę, Marszałek, Turbacz, Lubań oraz Prehybe, czyli najważniejsze szczyty pobliskich pasm górskich.

Krościenko jest miejscem świetnie przygotowanym na przyjęcie wielu turystów. Od wielu lat funkcjonuje tutaj i wciąż się rozwija szeroka baza gastronomiczno-hotelowa. Turysta otrzymuje tu możliwość wyboru warunków noclegowych, decydują cię na jeden z licznych pensjonatów, kwater agroturystycznych, domów wczasowych, hoteli, a także prywatnych domów, których właściciele chętnie przyjmują gości zapewniając im pokoje i posiłki. Istnieją także, chętniej używane latem, pola namiotowe.

Krościenko zapewnia atrakcje dla turystów posiadających różne zainteresowania i pasje. Narciarze korzystać mogą z wyciągu orczykowego. W najbliższym czasie ma jednak rozpocząć się budowa kolejki linowej oraz kolejnych wyciągów. Władze Krościenka zadbały aby miejscowość ta stał się znakomitą bazą dla turystyki górskiej, pieszej, rowerowej, kajakowej, konnej, a także uprawiania wędkarstwa.

Letnie i zimowe urlopy w Szczawnicy

Jedną z najlepiej znanych, dla turystów przybywających w polskie góry Pieniny, miejscowości jest Szczawnica. Jest to miejscowość typowo turystyczna, nastawiona na przyjęcie jak największej liczby gości, zwłaszcza w okresie letnim. Dlatego też władze miejscowości oraz jej miejscowi biznesmeni starają się aby w jak najlepszy sposób wykorzystać nieprzeciętne walory położenia Szczawnicy.

Szczawnica położona jest u stóp góry Bryjarki. Miejscowość znajduje się w bliskim sąsiedztwie z Pienińskim Parkiem Narodowym, w dolinie Dunajca. Ze wszystkich stron Szczawnica otoczona jest zboczami pobliskich gór. Z jednej pokrytych gęstymi lasami iglastymi lub modrzewiowymi, z innych zaś ukazującymi gołe skały. Główną atrakcją Szczawnicy jest fakt, iż miejscowość ta jest znakomitym punktem wypadowym na wędrówki po Pieninach.

Atrakcją turystyczną, która szczególnie przyciąga spore liczby turystów, jest przełom Dunajca. Niepowtarzalną atrakcją jaką proponuje się gościom-turystom w Szczawnicy jest spływ przełomem Dunajca na tratwach. Możliwość przeżycia tej wyjątkowej przygody istniała już w początkach XIX wieku. Długość spływu wynosi 20 kilometrów, które przepływa się w 2 lub 2.5 godziny. Spływ kończy się w Szczawnicy na przystani flisackiej lub zostaje przedłużony do Krościenka. Atrakcja ta nie jest dostępna przez cały rok, ze względu na trudne warunki atmosferyczne. Spływy organizowane są więc od 1 maja do 30 października.

Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, które zajmuje się organizacją Spływów Przełomem Dunajca, oferuje swoim klientom także inne atrakcje. Można na przykład wybrać się na wycieczkę łodzią. Płynąc w górę Dunajca dopływa się do Hukowej Skały.

Szczawnica jest miejscowością, która stara się o zaspokojenie potrzeb nawet najbardziej wybrednych turystów. Możemy więc być pewni, że wybierając to miejsce na cel swojego urlopu, czy to zimowego, czy też letniego atrakcji nam nie zabraknie. Ze Szczawnicy wychodzą szlaki górskie prowadzące do głównych punktów pobliskich gór. Szlaki te przygotowane są do wędrówki pieszej, a niektóre z nich do jazdy na rowerze, czy też konno. Istnieją także trasy typowo widokowe, które przeznaczone są dla osób niechętnych do dużego wysiłku, a zadawalających się widokiem przepięknych górskich krajobrazów. Szczawnica jest także miejscowością, w której stawia się na sporty nie wymagające dużej przestrzeni. Dlatego też można tu spotkać wiele klubów i stowarzyszeń zrzeszających wędkarzy, piłkarzy, czy tenisistów. Również narciarze odnajdą w tym rejonie górskim miejsca atrakcyjne dla siebie. W pobliżu organizowane są zimą zawody narciarskie oraz snowboardowe.