Śnieżka zimą - Karkonosze, Równia pod Śnieżką
fot. pkrzynow/Shutterstock

Trudne warunki Śnieżki nie odstraszą turystów

Najwyższym szczytem Karkonoszy, należących do Sudetów Zachodnich, jest Śnieżka. Góra ta jest także najbardziej znanym turystycznie miejscem tego regionu. Tradycyjnie pobyt w Karkonoszach turyści rozpoczynają od zdobycia tego sławnego szczytu. Śnieżka jest także znakomicie przygotowana na przyjęcie turystów napływających tutaj z całej Europy.

Śnieżka liczy sobie 1602 metry n.p.m. Górna część masywu zbudowana jest ze skał metamorficznych zwanych hornfelsami, natomiast jej podstawę stanowi materiał granitowy. Najbardziej niedostępnym zboczem góry jest zbocze południowe, to ono pocięte jest głębokimi żlebami. Ze strony północnej znajduje się dość strome wejście. Natomiast od wschodu zbocze jest łagodne i opada delikatnie do Słonecznej Doliny.

Klimat na Śnieżce jest bardzo niekorzystny dla turystów, nie odstrasza to jednak wielu z nich aby zdobyć szczyt nawet przy niepokojących warunkach klimatycznych. Meteorolodzy klimat panujący na Śnieżce przyrównują do tego, który można spotkać za kołem podbiegunowym. Średnia temperatura na szczycie góry wynosi minimalnie więcej niż 0 stopni C. W najcieplejszym miesiącu roku średnia ta wynosi 10 stopni. Najwyższą temperaturę zanotowano natomiast w lipcu 2005 roku, wtedy na Śnieżce było aż 24.5 stopnia C. Pokrywa śnieżna utrzymuje się na szczycie góry bardzo długo. Czasami góra zaśnieżona jest od października, aż do maja. Również wskaźnik opadów jest tutaj stosunkowo wysoki. W ciągu roku na Śnieżce spada 1000 mm opadów.

Najbardziej charakterystycznym elementem opisywanego, surowego klimatu Śnieżki, są często występujące silne wiatry huraganowe. Wiatry te przekraczają średnią prędkość 80m/s. Innym kłopotliwym elementem klimatu Śnieżki są bardzo często występujące mgły. Można je tutaj spotkać praktycznie 300 dni w roku. Takie ciężkie warunki atmosferyczne sprawiają, iż na niższych warstwach góry wykształciła się typowa roślinność alpejska.

Śnieżka jest znakomitym miejscem turystycznym, zapewniającym atrakcje, przepiękne widoki oraz niezapomniane doznania. Na szczycie góry znajduje się Obserwatorium Meteorologiczne, przeniesione tutaj w 1976 roku. Obserwatorium prowadzi Punkt Edukacji Ekologicznej, dzięki czemu chętni mogą dowiedzieć się więcej na temat przyrządów oraz sposobów mierzenia warunków meteorologicznych. Na górze po stronie czeskiej znajduje się także Kaplica św. Wawrzyńca, którą turyści mogą odwiedzać codziennie. Śnieżka zaprasza także do schroniska Bouda, restauracji, stacji wyciągu krzesełkowego z Pecu oraz Czeskiej Poczty.