Sopot - najdłuższe drewniane molo w Europie
fot. Sopotnicki/Shutterstock

Trójmiasto - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Trójmiasto jest konurbacją, w której skład wchodzą trzy miasta: Gdańska, Gdynia oraz Sopot. Miejsce to polecamy odwiedzić nie tylko z uwagi na morze, ale także ze względu na interesującą architekturę tychże miast. Szczególnie godny odwiedzenia jest Gdańsk będący jednym z najstarszym miast naszego kraju i najstarszym miastem w Polsce nad morzem. Gdynia to natomiast jedno z najmłodszych miast w naszym kraju.

Gdańsk to stolica województwa pomorskiego i zarazem największe miasto Pomorza. Za początki jego istnienia uważa się rok 997 - z tego właśnie okresu pochodzi pierwsza wzmianka dotycząca miasta. W dolnej części miasta mieści się Bastion Żubr, z którego możemy podziwiać wspaniałe widoki na miasto oraz jego okolice. Gdańsk został obwarowany tymże bastionem w latach 1622-1636, aby chronić tereny najbardziej narażone na atak wrogich wojsk. Ciekawostką jest, że fortyfikacje zostały stworzone z odpadów miejskich. W centrum miasta pozycją obowiązkową jest oczywiście Fontanna Neptuna odlana w brązie w 1615 roku. Przedstawia ona figurę rzymskiego boga mórz i oceanów Neptuna. Po II wojnie Światowej, kiedy to pomnik został uszkodzony Polacy odrestaurowali go i fontanna została ponownie uruchomiona w 1954 roku. Zwiedzanie miasta nie jest wartościowe, jeżeli nie przejdziemy się ulicą Długą biegnącą przez centralną część miasta. Przed II Wojną Światową istniały tutaj kamieniczki z okresu od XIII aż do XIX wieku, niestety w wyniku wojny ulica została zrównana z ziemią i po wojnie odbudowano ją, ale usuwając tory tramwajowe. Grodzisko to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika fortec. Obszar ten jest praktycznie niezmieniony od 100 lat i stanowi cel wielu militarystów. Miejsce to było oblegane przez wojska szwedzkie podczas Wojny Północnej.

Gdynia to drugie największe miasto nad polskim morzem i jedno z najmłodszych w Polsce. Miejscowość pochwalić się może liczbą ludności na poziomie około 250 tysięcy mieszkańców. W 1926 roku Gdynia uzyskała prawa miejsce, w 1939 roku miasto liczyło już 120 tysięcy ludności i była najszybciej rozwijającym się wtedy miastem w naszym kraju. Dużą zaletą miasta jest przede wszystkim stosunkowo nowoczesny port morski mogący obsłużyć sporą liczbę jednostek morskich. Nowoczesny port jachtowy zlokalizowany w bogatej dzielnicy miasta - Kamiennej Górze przyciąga tutaj wielu bogatych turystów z wielu regionów kraju oraz wspomnianej dzielnicy. Gdynia pochwalić się może obecnością okrętu-muzeum czyli ORP Błyskawica wykonującego podczas II Wojny Światowej wiele ważnych operacji morskich. Bulwar Nadmorski to miejsce wybierane przez wielu mieszkańców miasta oraz turystów na spacer. Deptak ciągnie się około 1,5 kilometra wzdłuż brzegu morskiego i możemy podziwiać stąd wspaniałe widoki na Bałtyk. W 2003 roku przez bulwar przejeżdżali kolarze uczestniczący w 61 Tour de Pologne. Dar Pomorza to kolejny bardzo cenny okręt muzeum znajdujący się w Gdyni. Wodowany został w 1909 roku i służył wtedy niemieckiej marynarce handlowej Prinzess Eitel Friedrich. W 1929 roku zakupili go Polacy i został następcą wycofanego już ze służby żaglowca Lwowa.

Sopot jest najmniejszym miastem wchodzącym w skład Trójmiasta, co jednak nie oznacza, że brakuje w nim atrakcji turystycznych. Miejscowość liczy sobie w przybliżeniu 39 tysięcy obywateli mieszkających na stałe. Miasto znane jest przede wszystkim z wielu imprez organizowanych tutaj w okresie letnim. Sopot jest celem wielu kuracjuszy, z racji obecności Domu Zdrojowego, Łazienek Południowych oraz Łazienek Północnych. Ciekawym miejscem jest Grodzisko Sopockie, które należy do oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. To bardzo ciekawe miejsce dla każdego miłośnika średniowiecznych fortyfikacji. Zakład Balneologiczny w Sopocie zlokalizowany został na obszarze Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko stosunkowo blisko wejścia na molo. Obiekt ten istnieje już od 1903 roku, a w 1982 roku został wpisany na krajową listę zabytków. Przebywają tutaj głównie osoby z różnymi dolegliwościami, którzy korzystają z: kąpieli solankowych, hydroterapii, kinezyterapii, balneoterapii, krioterapii inhalacji oraz zabiegów rehabilitacji narządów ruchu. Naprzeciw budynku umiejscowiona jest fontanna, z której leci woda lecznicza bogata w wiele minerałów. Polecamy odwiedzić latarnię morską – z jej szczytu będziemy w stanie podziwiać fascynujące widoki na okolicę. Fontanna Jasia Rybaka położona jest przy ulicy Bohaterów Monte Cassino w dolnej jej części. Odsłonięty został w 1998 roku dzięki współpracy niemieckiego architekta oraz polskiego rzeźbiarza.