Fontanna Neptuna w Gdańsku
fot. pyzata/Shutterstock

Trójmiasto całe w zabytkach i wypoczynku

Nad polskim morzem znajdują się trzy miasta, które obecnie połączone są jedną główną ulicą, ale od zawsze związane są ze sobą historycznie. Gdańsk, Gdynia i Sopot, czyli Trójmiasto to miejsca najbardziej znane dla turystów przybywających nad polskie morze. Pod względem ekonomiczny Gdańsk od wieków znajduje się na najwyższej pozycji. Nic w tym dziwnego było ono jednym z ośrodków handlowy należących do międzynarodowej Heanzy, w czasie gdy pozostałych z wymienionych wyżej miast nawet nie było. Jako drugi pojawił się Sopot. Na początku mało znany, po pewnym czasie zaczął stawać się jednym z najważniejszych miejsc wypoczynkowych nad Bałtykiem. Gdynia natomiast jest stosunkowo młodym miastem. Powstała w momencie odebrania Polsce jej najważniejszego ośrodka handlowego, a więc Gdańska.

Wszystkie miasta należące do Trójmiasta są niezwykle ciekawe architektonicznie, kulturowo, ale przede wszystkim historycznie. Na Pomorzu właśnie odbywały się nierzadko w historii naszego kraju niezmiernie znaczące wydarzenia. Jeśli chodzi o zabytki najbogatszy jest tutaj, ze względu na swoje lata, Gdańsk.

Zwiedzanie Gdańska należy rozpocząć od Miasta Głównego. Należy do niego główna ulica starej części miasta, a więc Długi Targ, zwany wcześniej Traktem Królewskim. Spacerując tą ulicą nie sposób nie zwrócić uwagi na przepiękne, wysokie kamienice, wykończone obecnie w większości na styl klasyczny. Są to typowe kamienice handlarzy, których w Gdańsku mieszkało bardzo wielu. Oglądając te budynki mieszkalne zauważyć można również ich bogactwo. Innym znakiem potęgi i bogactwa starego Gdańska jest Kościół Mariacki, który stanowi pierwszą tego rodzaju budowlą o takich rozmiarach w Polsce. Budynek jest imponujący, a wnętrze jego wypełnione jest równie cennymi zabytkami. Można tam obejrzeć: ołtarz główny z malowidłem "Sąd Ostateczny". Obok kościoła znajduje się kaplica Królewska. Zabytków Gdańska jest znacznie więcej, warto więc wcześniej zapoznać się z bardziej szczegółowymi przewodnikami po tym mieście.

Sopot jest obecnie najsłynniejszym miejscem wypoczynkowym nad polskim morzem. Stało się to za sprawą J. Haffnera, który w 1824 wybudował tutaj zakład kąpielowy, molo oraz założył park zdrojowy. W Sopocie koniecznie należy przejść aleją Bohaterów Monte Casino, gdzie znajdują się kamieniczki z przełomu XIX i XX wieku, a także przespacerować się po najdłuższym w Europie molo.