Trekkingowy szpej na zimę - w co ubrać się na szlak zimą?
fot.

Trekkingowy szpej na zimę - w co ubrać się na szlak zimą?

Dobrze dobrane ubranie to podstawa dla zimowej górskiej aktywności. Sprawdź, jak ubrać się na szlak zimą?

Jak ubrać się na górski szlak? Tak, by zapewnić sobie ciepło, odpowiednią termoregulację, a także wygodę w zależności od podejmowanej aktywności fizycznej.

To jaki strój dobierzesz, powinno być uzależnione od Twojej ulubionej górskiej aktywności. Liczy się rodzaj sportu, to ile czasu na nim spędzasz, a także, jak często pojawiasz się na górskim szlaku. Niezbędną odzież, jak i dodatki znajdziesz na E-Pamir. Sprawdź, co wybrać!

Najważniejsze cechy odzieży na szlak

Ubranie na zimowy szlak powinno dobrze odprowadzać pot, mieć zagwarantowaną wiatroodporność, a także zapewnić odpowiedni zakres termiczny.

Dzięki temu nawet przy dużym wysiłku Twoje ubrania zapewnią Ci odpowiednią termoregulację - nie przegrzejesz się, ale także nie będzie Ci zimno. Ubrania sportowe zapobiegną także powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. To niezwykle ważne dla Twojego komfortu, jak i zdrowia w czasie trekkingu na szlaku.

Odzież zimowa tego typu musi być także lekka. W ten sposób w zależności od pogody możesz odpowiednio dobrać do siebie poszczególne elementy garderoby i ubrać się warstwowo, nie ryzykując, że takie rozwiązanie będzie niewygodne. Co więcej, możesz kupić komplet ubrań i dodatków i przy odpowiednim ich dobraniu nosić go nie tylko zimą.

Bielizna termoaktywna

Odzież termoaktywna to baza Twojego sportowego stroju. Bez niej nawet najlepsza kurtka, czy bluza nie zapewni Ci takiego komfortu cieplnego, jak i odprowadzania potu. Tym samym bielizna termoaktywna zapobiega wychłodzeniu organizmu przy każdym zimowym trekkingu.

Na zimowy szlak pierwsza warstwa stroju sportowego powinna składać się z męskiej bielizny termoaktywnej, najlepiej z materiałów syntetycznych, które błyskawicznie odprowadzają pot i uniemożliwiają powstawanie brzydkich zapachów. Prócz tego przyda się koszulka termoaktywna z długim rękawem oraz getry termoaktywne.

Odzież wierzchnia

Masz już niezbędną bieliznę termoaktywną i zastanawiasz się, co dalej? Wybierz bluzę, kurtkę i spodnie trekkingowe. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na bluzę z dopasowanym kapturem. Ta sprawdzi się przy wietrznej pogodzie i małych opadach. Polecana kurtka na zimowy trekking ma lekką ocieplinę, a także zapewnia odprowadzanie potu.

Buty górskie trekkingowe

Jakie powinny być idealne buty na zimowy szklak? Nieprzemakające, oddychające, dopasowane do stopy, stabilne, lekkie i zapewniające odpowiednią przyczepność.

Takie warunki spełniają trekkingowe buty gore-tex. Membrana tego typu jest stosowana przez większość producentów obuwia górskiego. Materiał ten chroni przed przemakaniem, a jednocześnie umożliwia oddychalność buta. W zależności od rodzaju szlaków należy dobrać twardość podeszwy - uniwersalna to B/C, wyższa najlepiej sprawdza się do wspinaczki. Niezwykle istotna jest także przyczepność, bo dobre buty trekkingowe powinny sprawdzać się w różnych warunkach.

Zadbaj o to, by odpowiednio przygotować się na zimowy szlak. Dobrze dobrany strój to absolutna podstawa, niezbędna dla komfortu, jak i bezpieczeństwa. Przy komponowaniu stroju sportowego warto zwrócić szczególną uwagę na bieliznę termoaktywną, odzież wierzchnią, a także buty.