Widok ze szczytu Tarnicy
fot. szlaki24.pl

Tarnica najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach

Jednym z chętniej odwiedzanych przez turystów regionów Polski są Bieszczady. Te góry przyciągają uwagę przyjezdnych nie tylko ze względu na niezwykłe walory przyrodnicze flory niespotykanej na terenie innych polskich pasm górskich. Bieszczady są znakomite na piesze wędrówki, których szlaki wieść mogą na całkiem pokaźnych rozmiarów szczyty. Wdrapanie się na wysokość ponad 1300 metrów daje tym większą satysfakcję, gdy spoglądając w dół ujrzeć możemy tak niezwykłe widoki bieszczadzkich wzgórz.

Najwyższym szczytem polskich Bieszczadów jest Tarnica. Góra ta wypiętrzyła się na końcu pasma połonin i należy do grupy tak zwanego gniazda Tarnicy i Halicza. Wysokość Tarnicy wynosi 1346 m n.p.m., a góra ta zaliczana jest do Korony Gór Polski.

Turyści chcący znaleźć się w okolicach tej największej góry Bieszczadów mają do wyboru dwa szlaki piesze. Pierwszy z nich stanowi końcowy odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego, który wiedzie od schroniska w Ustrzykach Górnych. Szlak ten oznaczony jest kolorem czerwonym i stanowi nie lada atrakcję dla zwiedzających. W końcowej części trasy znajdują się miejsca bardzo atrakcyjnie widokowo. Najciekawszy miejscem jest dojście połoninami Szerokiego Wierchu do przełęczy znajdującej się pod szczytem Tarnicy, na wysokości 1275 m n.p.m. Drugi szlak wymaga wyższych umiejętności wspinaczkowych, a przynajmniej dobrej kondycji, ze względu na to, iż jest znacznie bardziej stromy. Jest to szlak niebieski, wiodący od Białej do Grybowa. Tym szlakiem dojść można bezpośrednio ze wzgórza Wołosatego na przełęcz pod Tarnicą. Z przełęczy należy udać się jeszcze w górę zgodnie z oznaczeniami szlaku żółtego, który doprowadzi nas na sam szczyt góry Tarnicy.

Na szczycie góry znajduje się punkt geodezyjny, a także ustawiony w 1987 roku żelazny krzyż. Krzyż wraz ze znajdującą się poniżej tablicą stanowią miejsce upamiętnienia przybycia w Bieszczady ks. Karola Wojtyły 5 lipca 1954 roku.

Zmienna pogoda rejonów Bieszczadów nie zawsze pozwala cieszyć się pełnią uroków tego wyjątkowego miejsca. Mimo wszystko Tarnica stanowi najbardziej atrakcyjny punkt widokowy w polskich Bieszczadów. Rozciąga się tutaj przepiękna panorama pobliskich wzgórz, a przy odrobinie szczęścia dostrzec można również szczyty wschodniej partii Bieszczadów, a także, oddalone jeszcze bardziej, góry Gorganów.