Szlakiem Grunwaldzkim przez Mazury
fot. pixabay.com

Szlakiem Grunwaldzkim przez Mazury

Podróż Szlakiem Grunwaldzkim to świetny sposób na to, by lepiej poznać Mazury oraz ich długą, burzliwą historię. Miejsce zwycięskiej bitwy, czyli pole pod Grunwaldem, jest najważniejszą (ale nie jedyną) atrakcją tego szlaku. Liczne zamki krzyżackie oraz malownicze krajobrazy sprawiają, że Szlak Grunwaldzki cieszy się od lat dużym uznaniem ze strony turystów.

Co warto wiedzieć o tym szlaku i jakie atrakcje czekają na tych, którzy zdecydują się na podróż w czasie?

Trasa Szlaku Grunwaldzkiego rozpoczyna i kończy się w Olsztynie. To piękne miasto założono w XIV wieku, zaś kilkadziesiąt lat później powstał w nim wspaniały, gotycki zamek. Mieszkał tu niegdyś sam Mikołaj Kopernik, gościł tu również Napoleon Bonaparte. Dziś zamek nadal pięknie się prezentuje, zaś w jego wnętrzach można podziwiać cenne eksponaty należące do Muzeum Warmii i Mazur. Olszyn może pochwalić się nie tylko tą piękną i dobrze zachowaną mimo licznych zniszczeń wojennych warownią. Na uwagę zasługuje również tutejsze Stare Miasto oraz malownicze położenie. Urocze wzgórza i liczne, tak charakterystyczne dla krajobrazu Warmii jeziora są terenami wyjątkowo ciekawymi pod względem krajobrazowym.

Z Olsztyna należy udać się do Ostródy. Założyli ją Krzyżacy w XIV wieku u stóp potężnego zamku. W murach tutejszej warowni Władysław Jagiełło kazał pochować wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena, który zginął w bitwie pod Grunwaldem.

Innym miejscem ważnym z punktu widzenia historii, które znajduje się w pobliżu Ostródy, jest Jezioro Francuskie. Wiąże się ono z nieco nowszą historią, a mianowicie z okresem wojen napoleońskich. Tu miejscowi chłopi mieli utopić kilku francuskich żołnierzy, którzy skrzywdzili jedną z miejscowych dziewcząt. Podróżując Szlakiem Grunwaldzkim mija się również inne, bardziej znane jezioro. To Jeziorak, wokół którego toczy się akcja powieści pana Nienackiego.

Dalej szlak prowadzi w stronę Nowego Miasta Lubawskiego, a raczej leżącego w jego sąsiedztwie Kurzętnika. Ta wieś o mały włos mogła stać się miejscem największej w dziejach europy potyczki między wojskami polsko - litewskimi i krzyżackimi. Następnie szlak prowadzi przez Lidzbark, a stąd do Działdowa. W Działdowie śladem po zakonie krzyżackim jest wzniesiony w XIV wieku zamek. Kolejną krzyżacką warownię można zobaczyć w Nidzicy. Warownia wzniesiona z czerwonej cegły w stylu gotyckim widoczna jest już z daleka.

Stąd blisko już do głównego punktu programu: pola bitwy pod Grunwaldem. Tu doszło do największej w dziejach średniowiecza potyczki, która zadecydowała o porażce zakony krzyżackiego. Dziś o tej ważnej bitwie i sukcesie międzynarodowego rycerstwa skupionego pod wodzą Władysława Jagiełły przypomina pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Ten granitowy obelisk otacza jedenaście masztów, zaś każdy z nich symbolizuje sztandary zwycięskich wojsk. Nie jest to jednak jedyna atrakcja czekająca na turystów odwiedzających Grunwald. W pobliżu znajduje się Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej, w którym można lepiej zapoznać się z przebiegiem bitwy. Inne atrakcje, na które warto zwrócić uwagę w okolicy pola bitwy, to usypany przez harcerzy kopiec Jagiełły oraz ruiny wcześniejszego pomnika grunwaldzkiego, zburzonego przez Niemców w 1939 roku.

Zanim z Grunwaldu powróci się do Olsztyna, należy minąć jeszcze Olsztynek. To kolejna ciekawa miejscowość na trasie. W tym uroczym mieście. założonym w XIV wieku, do dnia dzisiejszego zachował się średniowieczny układ architektoniczny oraz dawny zamek krzyżacki.