Szlaki Złotych Gór pełne niespodzianek

W Sudetach Wschodnich znajduje się odrębne pasmo górskie nazwane Górami Złotymi. Masyw ten znajduje się między Przełęczą Kłodzką na północnym-zachodzie, Przełęczą Ramzowską na południowym-wschodzie oraz przełączą znajdującą się pomiędzy Pasieczną a Smrekiem na południu. Łańcuch górski Gór Złotych przedzielony jest na dwie części: północno-zachodnią (niższą) oraz południowo-wschodnią (wyższą) przez Przełęcz Różaniec.

Góry Złote mogą poszczycić się swoją dość imponującą długością. Wynosi ona około 55 kilometrów, co stanowi jeden z największych rezultatów wśród wszystkich masywów należących do Sudetów. Na terenie Polski znajduje się większa część Gór Złotych obejmująca długość 35 kilometrów. Właściwa część gór położona jest na północnym wschodzie i stanowi stosunkowo wąski grzbiet o krętym przebiegu. Do Gór Złotych zalicza się również nierzadko masyw Gór Bialskich, znajdujących się na południowym zachodzie i tworzą one rozleglejsze pasmo górskie w kształcie rozrogu.

Jeśli chodzi o Góry Złote niełatwe jest również podanie jednoznacznie najwyższego szczytu należącego do owego pasma górskiego. Zależy to od punktu widzenia na sprawę przynależności lub nie Gór Bialskich do Gór Złotych. Wymienić należy tutaj trzy najważniejsze szczyty pretendujące o miano najwyższego. Pierwszym z nich jest szczyt Kowadło, mierzy sobie 989 metrów n.p.m., drugim jest Smrek tak zwany Trójkrajny, mierzący około 1110 metrów n.p.m., trzecim natomiast jest, znajdujący się w całości na terytorium Czech, szczyt również nazwany Smrek o wysokości 1125 metra n.p.m.

Góry Złote należą do jednych z najciekawszych miejsc górzystych w Polsce. Są to tereny bardzo charakterystyczne pod względem krajobrazowym, przyrodniczym, ale również kulturowym. Turystyka jest tutaj bardzo rozwiniętym działem gospodarki. Wiele z tutejszych miejscowości jest typowymi miejscowościami turystycznymi, dzięki czemu odnalezienie odpowiedniego miejsca wypoczynku nie sprawia przyjezdnym większych problemów.

Turyści odwiedzający Góry Złote nie mogą narzekać na brak atrakcji. Poza tym co oferują same góry i ich naturalne otoczenie, można tutaj napotkać wiele interesujących zabytków. Do najpopularniejszych z nich należą m.in. kopalnia arsenu w Złotym Stoku, Jaskinia Radochowska, ruiny zamku Karpień, kalwaria na Cierniaku, uzdrowisko w Lądku Zdroju oraz wiele innych.