Poznań, rynek
fot. pixabay.com

Szlaki turystyczne Wielkopolski

Wielkopolska jako region, w którego rozwoju bardzo dużą rolę odgrywa turystyka, może pochwalić się gęstą i bardzo atrakcyjną siecią szlaków turystycznych. Są to nie tylko liczne szlaki piesze, ale i szlaki motorowe, kolarskie oraz wodne. Dwa ważne szlaki motorowe to Szlak Piastowski oraz  Trasa Kórnicka.

Wielkopolski Park Narodowy

Dla turystów pieszych na terenie Wielkopolski przygotowano 4,8 tysiąca kilometrów szlaków turystycznych. Najciekawsze z nich prowadzą przez tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz obszary objęte ochroną jako parki krajobrazowe. Największym zainteresowaniem turystów cieszy się Szlak Piastowski. Łączy on ze sobą te miejsca, które odegrały istotną rolę w procesie kształtowania się państwa polskiego. Ważnymi punktami na tym szlaku są Poznań i Gniezno.

Muzeum Pierwszych Piastów

Wielką atrakcją jest zwiedzanie grodu w Biskupinie oraz Muzeum Pierwszych Piastów nad jeziorem Lednickim. To również takie obiekty, jak słynna Wenecja czy Żnin oraz romańskie kościoły w Mogilnie oraz w Strzelnie. Nieco krótsza od Szlaku Piastowskiego jest licząca sobie 80 kilometrów długości Trasa Kórnicka. Jej początkowym i końcowym punktem jest Poznań, zaś po drodze można zobaczyć takie ciekawe miejsca, jak Kórnik, Rogalin oraz Jeziory.

Szlaki rowerowe Wielkopolski

Wielkopolska może pochwalić się również imponującą liczbą szlaków rowerowych, których łączna długość przekracza 5 tysięcy kilometrów. Tu warto wymienić takie trasy, jak Transwielkopolska Trasa Rowerowa oraz Nadwarciański Szlak Rowerowy. Bardzo ciekawe są również Piastowski Szlak Rowerowy oraz szlaki: Stu Jezior oraz Bursztynowy.

Szlaki kajakowe Wielkopolski

Szlaki dostępne dla kajakarzy to przede wszystkim Wielka Pętla Wielkopolski, licząca prawie 700 kilometrów długości. Szlak ten zaczyna się w Koninie, skąd Wartą  podróżuje się przez Śrem, Poznań aż do Santoka, a dalej Notecią do jeziora Gopło. Powrót do Konina odbywa się Kanałem Ślesińskim. Dość trudny jest liczący 180 kilometrów spływ Drawą, jednak jest to jeden z najciekawszych szlaków wodnych w całej Polsce. Istnieje również szereg mniejszych tras wodnych, o dość niskim stopniu trudności. Atrakcyjny turystycznie obszar i dobrze rozwinięta sieć szlaków ułatwiają turystom poznawanie Wielkopolski i w znacznym stopniu przyczyniają się do dalszego rozwoju tego pięknego regionu.