Szlaki turystyczne Kujaw

Kujawy od wielu lat są jednym z najatrakcyjniejszych miejsc w Polsce, które jest bardzo chętnie odwiedzane przez wielu turystów. Istnieje tutaj wiele szlaków turystycznych, które są bardzo popularne. Warto przypomnieć, że szlakiem turystycznym nazywa się trasę wycieczkową, która jest odpowiednio oznakowana, dzięki czemu osoba przemierzająca szlak ma pewność, że zmierza we właściwym kierunku. W Polsce coraz popularniejsze są szlaki rowerowe, które zostały także zlokalizowane w bardzo ładnych i ciekawych okolicach. Jednym z nich jest Szlak Powstania Styczniowego na Kujawach o długości 127 kilometrów. Początek szlaku znajduje się w Aleksandrowie Kujawskim, w którym niegdyś działała grupa wywiadowców i spiskowców oraz narodowa policja. Kolejnym obowiązkowym punktem tego szlaku jest Krzywosądz, w którym 19 lutego 1863 roku miała miejsce bitwa pod dowództwem Mierosławskiego. Z Krzywosądza szlak prowadzi do miejscowości Dobre, w której rozegrała się druga faza krzywosądzkiej bitwy. Następne miejscowości to Radziejów, Wójcin, Tomisławice, Sompolno, Babiak, Brdów, Izbica Kujawska, Lubraniec. Trasa kończy się we Włocławku, które był siedzibą dowodzącego wojskami carskimi gubernatora Wittgeinsteina. Tutaj także więziono i tracono więźniów.

Jednym z najbardziej znanych szlaków tego regionu, jest z pewnością szlak pieszy im. Tadeusza Dolczewskiego o długości 16 kilometrów. Uroczyste otwarcie pierwszego przejścia odbyło się w czerwcu 2004 roku. Koneserzy turystyki proponują, aby ten szlak przemierzać jesienią, kiedy brzozowy szpaler zapewnia widoki zapierając dech w piersiach. Trasa prowadzi przez tereny, które niegdyś były wojskowymi poligonami, mija się także Radiowe Centrum Nadawcze. Szlak im. Tadeusza Dolczewskiego kończy się w pobliżu menonickiego cmentarza, nad którym góruje martwy dąb nadający całemu otoczeniu specyficznego uroku.

Turyści lubią też uroczy szlak pieszy „Zielonej Strugi”. Jego początkowy odcinek prowadzi przez wijące się leśne ścieżki, na końcu których można w ciepłych porach roku podziwiać przepiękne rozlewiska Wisły. Przez pewien odcinek drogi szlak ten łączy się z żółtym szlakiem Puszczańskim.

Kolejnym wartym zobaczenia szlakiem jest niebieski szlak Brdy, który przechodzi przez Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy, Smukałę, Koronowo, Sokole Kuźnicę, Woziwodę, Rytel i Konarzyny. Trasa ta przede wszystkim prezentuje walory krajobrazowe doliny Brdy oraz Borów Tucholskich. Warto wspomnieć, że szlak uznawany jest za najpiękniejszy obszar w Polsce i w Europie przygotowany do spływów kajakowych. Szczególnie, że na brzegach rzeki znajduje się wiele zagospodarowanych pól biwakowych.

Bez wątpienia Kujawy obfitują w bardzo interesujące i przepiękne szlaki turystyczne, które są zróżnicowane pod względem trudności. Przy okazji można też zwiedzić wiele rozmaitych zabytków.