Zamek w Olsztynie na Szlaku Orlich Gniazd - Jura Krakowsko-Częstochowska
fot. Slawomir Kruz/Shutterstock

Szlaki turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Jura Krakowsko-Częstochowska jest przepiękną krainą o niezwykle urozmaiconym krajobrazie, niezwykle bogata w zabytki. Ten rejon Polski jest także bardzo cenny także pod względem przyrodniczym oraz kulturowym. Na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się wiele szlaków turystycznych, które można pokonać zarówno pieszo, jak i samochodem oraz oczywiście rowerem. Wszystkie szlaki mają oczywiście różne długości oraz stopnie trudności, dzięki czemu każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie i swoich możliwości. Na terenie Jury znajdują się także liczne szlaki wodne o różnorodnych stopniach trudności.

Jednym z najbardziej znanych szlaków pieszych jest z pewnością "Szlak Orlich Gniazd" o długości 163, 9 kilometrów, który prowadzi z Krakowa do Częstochowy. Warto podkreślić, że szlak ten jest szlakiem czerwonym. Przemierzając ten szlak na pieszo, konno bądź rowerem można poznać większość znajdujących się tutaj warowni oraz strażnic, a wśród nich między innymi Wąsosz, Ogrodzieniec, Pieskowa Skała oraz Ojców. Warto dodać, że to właśnie od tych zamków, szlak ten wziął swoją nazwę, głównie, dlatego, że owe budowle znajdują się na wysokich skałach przypominając orle gniazda. Na szlaku można spotkać także wiele innych atrakcji, a wśród mich między innymi pustynię, wyciąg narciarski w Morsku oraz niezwykle popularne Skały Kroczyckie, które stanowią centrum Jurowskiej wspinaczki. Podróż tym szlakiem warto zacząć od przepięknego Krakowa zmierzając powoli w stronę Częstochowy, podziwiając po drodze wiele wspaniałych miejsc, które owiane są tajemniczą legendą. Ten przepiękny i bardzo popularny szlak o charakterze przede wszystkich historycznym biegnie także przez rezerwaty przyrody, takie jak Smoleń oraz Ojcowski Park Narodowy. Kolejnym szlakiem, który warto przejść jest niebieski Szlak Warowni Jurajskich.

Szlaki turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej od lat przyciągają setki turystów, którzy podziwiając wspaniałe krajobrazy i zwiedzając zabytkowe miejsca dbają jednocześnie o swoją kondycję fizyczną oraz dobre samopoczucie. Różnorodność znajdujących się tutaj szlaków turystycznych sprawia, że Jura Krakowsko-Częstochowska należy do jednego z najbardziej atrakcyjnych regionów naszego kraju. Z pewnością każdy, nawet najbardziej wybredny turysta, znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie.