Szlaki rowerowe w Polsce
Specjalne ścieżki przeznaczone tylko dla rowerzystów powstają nie tylko w miastach. Coraz częściej także szlaki turystyczne są przystosowywane do możliwości rowerzystów, dla których powstają szlaki rowerowe o różnym stopniu zaawansowania.
Szlaki rowerowe w górach
Obecnie nawet w polskich Tatrach pojawiły się szlaki przeznaczone dla rowerzystów. Długi, bo liczący około 800 km, Karpacki Szlak Rowerowy pozwala na bliższe poznanie dawnego szlaku handlowego, wiodącego do stolicy Małopolski oraz okolicznych miejscowości. Szlak biegnie przez 35 gmin. W swojej głównej części zaczyna się na granicy i biegnie przez Stary i Nowy Sącz, Muszynę czy Wieliczkę aż do Krakowa. Oprócz głównego szlaku rowerowego Karpacki Szlak Rowerowy obejmuje również odcinki Szlaku Sądeckiego, Transgranicznego czy Szlaku Historycznym Traktem Królewskich. Najwięcej szlaków rowerowych oferują Bieszczady. Część szlaków biegnie przez Bieszczadzki Park Narodowy. Najdłuższa trasa rowerowa w tym regionie to trasa z Komańczy do Medzilaborców, mająca 160 km długości. Ponad 60 km tej trasy biegnie po stronie słowackiej.
Morze zwiedzane na rowerze
Szlaki rowerowe nad Bałtykiem są częścią R-10 - międzynarodowego szlaku wzdłuż Bałtyku, znanego jako Nadmorski Szlak Hanzeatycki. Polska część szlaku liczy 588 km i biegnie od zachodniej granicy aż po Warmię i Mazury. Wybierając podróż wzdłuż tego szlaku można skorzystać ze Szlaku Latarń Morskich, który częściowo pokrywa się z R-10. Odcinek pomiędzy Łebą a Rozewiem, liczący ponad 60 km, pozwala na obejrzenie trzech z 17 latarń morskich, które można zwiedzić wybierając ten szlak.
Rowerowy Szlak Polski Wschodniej
Biegnący wzdłuż wschodniej granicy szlak rowerowy Polski Wschodniej liczy około 2000 km i obejmuje atrakcyjne zakątki województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podlaskiego, aby zakończyć się w warmińsko-mazurskim. Najkrótszy odcinek leży w województwie świętokrzyskim - szlaki rowerowe tutaj liczą około 190 km i pozwalają na odwiedzenie Sandomierza, Kielc czy Oblęgorka. Najdłuższy szlak rowerowy został wybudowany w województwie podlaskim i ma ponad 590 km. Szlak rowerowy biegnie przez Biebrzański i Wigierski Park Narodowy, Suwalski Park Krajobrazowy, Puszczę Knyszyńską, dodatkowo turyści mogą odwiedzić Tykocin, Supraśl, Hajnówkę i Białystok oraz podziwiać uroki Rospudy i Czarnej Hańczy. Szlak kończy się Pierścieniem Rowerowym Suwalszczyzny.
Turystyka rowerowa jest coraz powszechniejsza, nic zatem dziwnego, że zwiedzanie Polski na rowerze staje się atrakcyjną formą spędzania wakacji dla całej rodziny. Wybierając konkretne szlaki rowerowe należy jednak dokładnie sprawdzić ich poziom trudności.