Szlak Zamków Piastowskich dla miłośników zamków

Województwo dolnośląskie posiada wiele turystycznych atrakcji, które od lat przyciągają gości z całej Polski do odwiedzenia tego rejonu naszego kraju. Jedną z takich wyjątkowych atrakcji jest Szlak Zamków Piastowskich. Jest to szlak turystyczny łączący najciekawsze miejsca historycznie związane z początkami państwa polskiego. Szczególnie istotnymi jego elementami są zamki, pamiętające czasy panowania dynastii Piastów. Cały szlak liczy sobie długość aż 146 kilometrów, przebiega przez tereny województwa dolnośląskiego i oznaczony jest kolorem zielonym. Na trasie Szlaku Zamków Piastowskich napotkać można na 15 ruin zamkowych lub grodów pochodzących z czasów piastowskich.

Początek tej niezmiernie ciekawej trasy stanowi Zamek Grodno znajdujący się w Zagórzu Śląskim. Jest to budowla położona bardzo malowniczo w północnej części Gór Sowich, a konkretnie na szczycie góry Choina, mierzącej sobie 450 metrów n.p.m. wysokości. U stóp góry znajduje się natomiast przepiękne górskie jezioro zaporowe, nazwane Jeziorem Bystrzyckim. Obecnie zamek zaadaptowany został na Muzeum Regionalne PTTK Zamek Grodno.

Kolejnym ważnym miejscem na trasie Szlaku Zamków Piastowskich jest Zamek Książ. Zamek znajduje się w granicach miasta Wałbrzycha. Stanowi on trzecią co do wielkości budowlę tego rodzaju w Polsce (znajduje się zaraz po Zamku Malborskim i Krakowskim Wawelu). Obecnie do zwiedzanie przez turystów dostępna jest tylko niewielka część zespołu pałacowo – zamkowego. Między innymi zwiedzić można tutaj Zamek z czasów dynastii Piastów.

Równie ciekawym miejscem jest także, położony na wzgórzu o wysokości 396 metrów n.p.m., Zamek w Bolkowie. Jest to piastowski zamek Książąt Świdnicko-Jaworskich wybudowany w XII wieku. Cała budowla zajmuje 7600 metrów kwadratowych. Obecnie na Zamku w Bolkowie zorganizowana została filia Muzeum Karkonoskiego, czyli Muzeum Regionalne. Na zamku od 1995 roku prężnie rozwija się Bractwo Rycerskie Zamku Bolków.

Końcowym przystankiem Szlaku Zamków Piastowskich jest Zamek Grodziec. Jest to budowla w stylu gotyckim, o której pierwsze wzmianki pojawiły się w literaturze już w X wieku. Przez wiele lat kilkukrotnie zmieniał się jego właściciel. Ostatecznie w czasie wojny trzynastoletniej został prawie całkowicie zniszczony. Dziś zwiedzać można zamek odbudowany w XIX wieku, zniszczony jednak po części przez pożar z 1945 roku.