Szlak Zamków Gotyckich - gotyckie zamki północnej Polski

Szlak Zamków Gotyckich prowadzi przez malownicze regiony Kaszub, Warmii, Mazur czy Powiśla. Główną atrakcją są oczywiście zamki krzyżackie porozrzucane na trasie tego szlaku. Najsłynniejszym jest Zamek Krzyżacki w Malborku o łącznej kubaturze przekraczającej 250 000 m3. Forteca już z daleka imponuje swoją wielkością i wprawi w zachwyt niejednego malkontenta. Obecny jego stan pochodzi z lat powojennych, kiedy to został on odbudowany po zniszczeniach z II Wojny Światowej. Budowa rozpoczęła się w drugiej połowie wieku XIII, od 1309 aż do 1457 roku twierdza była siedzibą wielkiego mistrza krzyżackiego. Gdy obiekt znalazł się w posiadaniu Polski, stał się rezydencją królów polskich. Od 1997 roku zamek znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Zamek w Bytowie jest kolejnym obiektem zbudowanym przez Krzyżaków, jednak w przeciwieństwie do fortecy w Malborku jego budowa rozpoczęła się w 1390 roku. To dobre miejsce dla turysty, który nie ma zbyt wiele czasu na zwiedzanie. Zamek jest dużo mniejszy od tego w Malborku i nie potrzeba kilku godzin by zobaczyć całą fortecę. Podczas Potopu Szwedzkiego twierdza doznała sporych strat w wyniku niszczącego pożaru. Zamek ostatecznie został odrestaurowany na początku lat 90. Dodana została biblioteka, restauracja oraz Muzeum Zachodniokaszubskie.

W Olsztynie zlokalizowany jest Zamek Kapituły Warmińskiej zbudowany w XIV wieku zgodnie z stylem gotyckim. Forteca jest na dzień dzisiejszy siedzibą Muzeum Warmii i Mazur co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tego miejsca. Będąc w nim poznamy historię Olsztyna oraz regionów Warmii i Mazur. Ciekawostką jest, że w północno-wschodnim skrzydle zamku mieszkał nasz najsłynniejszy astronom Mikołaj Kopernik. Z tego powodu możemy tutaj oglądać stałą wystawę kopernikowską poświęconą naszemu astronomowi. Inną ważną osobistością był Ignacy Krasicki przebywający na zamku w 1779 roku.