Szlak Wzgórz Szymbarskich - atrakcje dla turystów pieszych i rowerzystów

Szlak Wzgórz Szymbarskich to jeden z najciekawszych szlaków przebiegających na terenie północnej Polski. Jest to także jeden z najlepiej przygotowanych szlaków zarówno dla turystów pieszych jak i wielbicieli dwóch kół. Ten malowniczy teren przyciąga każdego roku bardzo wielu turystów, zarówno z pobliskich miejscowości jak i przyjeżdżających z całej Polski. Doznania jakie zapewnia nam przemierzenie Szlaku Wzgórz Szymbarskich zostają w pamięci turystów przez długi czas. Czemu zawdzięczamy tak ciekawy szlak wyznaczony przez szczyty kolejnych wzgórz w województwie pomorskim?

Trasa jaka została wyznaczona i która tworzy obecnie Szlak Wzgórz Szymbarskich jest niezmiernie ciekawa. Biegnie ona z Sierakowic do Sopotu i zahacza o obszar powiatu kartuskiego oraz gdańskiego. Cała trasa liczy 122 km, a na jej trasie każdy znajdzie dla siebie coś wyjątkowego.

Trasa rozpoczyna się w Sierakowicach na terenie Lasów Mirachowskich. Lasy są częścią Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, co świadczy o niesamowitych walorach estetyczno-przyrodniczych tego terenu. Poruszając się po Parku zgodnie z wytyczoną trasą szlaku dotrzemy do jeziora Bukowskiego. Następnie zobaczymy także jezioro Turzycowe, niezwykle pięknie położone. Tę część trasy zakończymy w malowniczej wsi Łączki.

Kolejnym etapem podróży jest tak zwana Szwajcaria Kaszubska. Jest to potoczna nazwa używana na określenie Pojezierza Kaszubskiego. Droga dążyć będzie do zdobycia najwyższego szczytu Niżu Polskiego Wieżycy. Wzgórze owo ma wysokość 329 m n.p.m. Zanim jednak się tam dotrze należy przejść, bądź przejechać przez wiele ciekawych miejscowości a także zobaczyć ciekawych przyrodniczo i architektonicznie miejsc. Znajduje się tam Brama Kaszubska, czyli wąski przesmyk wiodący pomiędzy jeziorami Raduńskim dolnym a Raduńskim Górnym. Po drodze warto zatrzymać się choć na chwilę o zwiedzić dokładniej Gołubieński Ogród Botaniczny, w którym zgromadzono ponad 3500 gatunków i odmian roślin, z których 140 jest prawnie chronionych. Najpiękniejszym miejscem na tym etapie trasy jest niewątpliwie jezioro Kniewo. Po osiągnięciu szczytu Wieżycy możemy rozpocząć kolejny odcinek trasy.

Odcinek raduńsko-przywidzki charakteryzuje się niewielkimi miejscowościami, w których warto przyjrzeć się typowej kaszubskiej architekturze, a także przepięknie położonymi jeziorami: Łapińskim, Łapino Górne i Otomińskim.

Ostatni odcinek Szlaku Wzgórz Szymbarskich wiedzie przez obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zapewnia on niezapomniane walory estetyczne, zwłaszcza w Dolinie Radości, Dolinie Swiemirowskiej oraz Rezerwacie przyrody w Źródliska w Dolinie Ewy.