Szlak Via Regia
Droga św. Jakuba, będąca nie tylko wspaniałym doświadczeniem duchowym, ale i podróżą krajoznawczą to wspaniały pomysł na unikatowe spędzenie wakacji.
Droga św. Jakuba
Droga św. Jakuba, czyli droga prowadząca do grobu apostoła w Santiago de Compostela służyła, jako jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych łącząc rubieże chrześcijańskiej Europy. Jednym z odcinków na terenie Polski jest Via Regia, określana też Wysoką Drogą lub Drogą Królewską. Odcinek ten łączy zachodnią granicę Ukrainy z Niemcami. Na trasie szlaku powstały tak ważne ośrodki miejskie, jak Lwów, Kraków, Wrocław, czy też Lipsk w Niemczech.
Obecnie szlak Via Regia oparty jest na średniowiecznej trasie, która obowiązywała w czasie swojej największej popularności w okresie późnego średniowiecza. Przemierzając drogę, którą niegdyś pokonywali kupcy, dyplomaci i pielgrzymi przemierzymy region Podkarpacia, Małopolski, Górnego i Dolnego Śląska, dochodząc do samego Zgorzelca na granicy z Niemcami, pokonując łącznie dystans blisko 900 km.
Znalezienie noclegu
Znalezienie na trasie odpowiedniego noclegu również nie stanowi większego problemu. Większość z nich znajduje się na ternie parafii oraz klasztorów. Aby móc z nich korzystać niezbędny jest Paszport Pielgrzyma wydawany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dróg Św. Jakuba w Polsce. Większość miejsc noclegowych jest skromnie uposażona i ma jedynie na celu zapewnić bezpieczeństwo oraz umożliwić zadbanie o higienę. Przybycie powinniśmy zgłosić przynajmniej dzień wcześniej. Jeżeli dom pielgrzyma nie jest dostępny możemy skorzystać z bazy noclegowej w postaci schronisk, pensjonatów itp. gdzie często możemy liczyć na nieznaczne zniżki.
Oznakowanie szlaku
Wybierając się na pielgrzymkę nie musimy obawiać się o odpowiednie oznakowanie. Szlak Via Regia, jak i pozostałe części drogi św. Jakuba są oznaczone zgodnie z zasadami PTTK praz PTT. Ponadto nad oznakowaniem czuwają działający w ramach wolontariatu opiekunowie szlaku. Trasa może być bezproblemowo pokonana zarówno przez pielgrzymów pieszych, jak i cyklistów. Dla rowerzystów, aby mogli ominąć problematyczne odcinki przygotowane zostały bezpieczne objazdy.
Co zabrać w podróż?
Jeżeli pragniemy przejść szlak Via Regia Powinniśmy mieć 4-5 tygodni wolnego. Przygotowanie do pielgrzymki nie różni się znacząco od przygotowania do klasycznych pieszych wypraw. Przede wszystkim należy uposażyć w odpowiednie, wygodne buty, które pozwolą nam w komforcie pokonać wybrany odcinek lub całą trasę.
Oprócz lekkiego obuwia sportowego lub trekkingowego musimy mieć buty na zapas. Nie możemy również zapominać o odpowiedniej odzieży. Pogoda w czasie kilku tygodni będzie ulegała znacznym różnicom, więc musimy przygotować się zarówno na upał, jak i chłody.
Oprócz odzieży należy uposażyć się w odpowiednie akcesoria podróżnicze, jak śpiwór, okulary przeciwsłoneczne, środki na owady, latarka, krem z filtrem UV, a nawet sprzęt umożliwiający nam robienie napraw na bieżąco. Koniecznie więc musimy zabrać igły, nici, agrafki, czy też uniwersalny scyzoryk. W tym wszystkim należy uważać, aby plecak nie był zbyt ciążki. Nie powinien on masą przekraczać 10% ciężaru naszego ciała.