Szlak Nadmorski - szlak turystyczny nad Bałtykiem

Szlak Nadmorski to jeden z ciekawszych szlaków w naszym kraju, gdyż przebiega przez miejscowości położone nad Bałtykiem. Zaczyna się on w miejscowości Żarnowiec znanej z elektrowni atomowej, której budowy nigdy nie skończono. Obecnie turyści mogą oglądać ruiny niedokończonej elektrowni atomowej bez żadnych przeszkód. Ponadto ciekawym miejscem jest elektrownia szczytowo-pompowa będąca największą w naszym kraju o mocy maksymalnej 800 MW.

Musimy koniecznie odwiedzić Łebę będącą jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości Pomorza. To właśnie w okolicy tego miasteczka znajdują się największe ruchome wydmy w Polsce. Zobaczyć je możemy w Słowińskim Parku Narodowym. Będąc w parku polecamy wdrapać się na Łącką Górę, która wznosi się na wysokość 42 metrów. Będąc tutaj możemy się naprawdę poczuć jakbyśmy byli na prawdziwej pustyni. Jednak temperatura sprawia, że szybko sobie przypominamy, iż jesteśmy w Polsce. Godnym odwiedzenia miejscem jest poniemiecki poligon z czasów II Wojny Światowej. Testom poddawano tutaj rakiety przeciwlotnicze i balistyczne wykorzystywane później w działaniach wojennych.

Dalej szlak prowadzi przez niewielkie miejscowości województwa pomorskiego. Ważnym miejscem, w którym powinniśmy się zatrzymać jest Darłowo położone już w województwie zachodniopomorskim. Znajduje się tutaj Zamek Książąt Pomorskich będący od roku 1930 muzeum, którym jest po dziś dzień. Drugą ważną atrakcją w mieście jest oczywiście jak na miasto z dostępem do morza przystało - latarnia morska. Z jej szczytu będziemy w stanie podziwiać majestatyczne widoki zarówno na nasze morze, jak i na miasteczko.

Kołobrzeg to kolejny punkt na trasie szlaku, gdzie powinniśmy się zatrzymać na trochę. Chociażby ze względu na port, w którym zacumowanych jest kilka interesujących statków oraz kutry rybackie. Latarnia Morska w Kołobrzegu mimo, że nie należy do najwyższych to warto wspiąć się na jej szczyt, bo widoki i tak są bardzo malownicze. W centrum miasta godne uwagi są kamieniczki umiejscowione w bliskiej odległości od rynku. Kołobrzeg to nie tylko wypoczynek, ale także pobyty lecznicze - kuracjusze przyjeżdżają tutaj aby polepszyć swoje nadszarpnięte zdrowie.

Mrzeżyno jest niewielką miejscowością położoną na Pomorzu Zachodnim czerpiącą zyski w głównej mierze z turystyki oraz rybołówstwa. Polecamy odwiedzić tutaj pomnik Zaślubin Polski z morzem upamiętniające to wydarzenie mające miejsce 17 marca 1945 roku. Dla tych, którym Morze Bałtyckie wydaje się nudne polecamy wybrać się nad rzekę i popływać po niej kajakiem. W okresie między styczniem a lutym będziemy mogli zobaczyć jak wygląda prawdziwy sztorm morski. Miejscowość może się pochwalić przystanią jachtową, w której wypożyczyć będziemy w stanie jakiś jacht bądź inny rodzaj transportu wodnego.

Międzyzdroje są godnym odwiedzenia miasteczkiem z uwagi na chociażby słynną aleję gwiazd, na której zobaczymy odciski wielu znanych osobistości polskich. Jednak czymże byłaby miejscowość nadmorska bez pięknej, szerokiej plaży. Do wypoczynku tutaj zachęca nas zarówno czyste morze, jak i plaża mogąca pochwalić się sporą liczbą atrakcji turystycznych dla dzieci i nie tylko. Interesującym miejscem jest bez wątpienia Gabinet Figur Woskowych, gdzie zobaczymy wylane z wosku podobizny polskich oraz zagranicznych osobistości. Poza tym w Międzyzdrojach umiejscowionych jest wiele zabytkowych pensjonatów wartych zobaczenia. Molo sopockie może się pochwalić długością rzędu aż 395 metrów. Na jego końcu czasami możemy zobaczyć statek kursujący stąd do Świnoujścia czy do Niemiec.

Ostatnim ważnym przystankiem na trasie szlaku jest oczywiście Świnoujście będące miastem graniczącym z Niemcami. Miasto liczy sobie nieco ponad 40 tysięcy mieszkańców i położone jest na 3 zamieszkałych wyspach oraz na 41 niezamieszkałych. Taka lokalizacja sprawia, że możemy się tutaj poczuć niemal jak w Wenecji. Dodatkową atrakcją jest strefa wolnocłowa, w której polscy turyści kupują wiele towarów po atrakcyjnych cenach. Warto wspiąć się na szczyt latarni morskiej będącej najwyższą nad polskim morzem. Wieża ma wysokość niemal 65 metrów i dzięki temu jest najwyższy latarnią morską na Bałtyku a widoki z samej góry są naprawdę imponujące. Świnoujście przyciąga także turystów z problemami zdrowotnymi, gdyż znajdują się tutaj złoża bogate w minerały pomocne przy leczeniu wielu schorzeń.